Köpekler için Tehlikeli İnsan Gıdaları

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Çoğu kişi köpeklerini zehirli olan çikolata, üzüm, kuru üzüm, ksitol (çiğneme sakızında sıklıkla kullanılan bir şeker ikame maddesi), makarna fıstığı, soğan vs. gibi maddelerden uzak tutarlar. Bunlardan mutlaka kaçınılması gerekir. Bununla birlikte, daha az bilinen şey, bir köpeğin dengesiz beslenmesinin de bir risk oluşturduğudur.

Sağlıklı bir köpeğin diyeti yaklaşık % 25 protein,% 50 karbonhidrat, % 10-15 yağ ve yağlardan oluşur ve geri kalanı vitamin ve mineral kaynakları ile doldurulur. Beslenme söz konusu olduğunda köpeklerin ve insanların beslenme şekillerinde oldukça büyük bir fark vardır.

Peki sahipler için bu ne anlama geliyor? 

Bu, bir köpeğin diyetinin % 90'ının, bir köpeğin yaşam aşamasına (örneğin, köpek yavrusu ve erişkin) uygun, eksiksiz ve dengeli bir köpek maması içermesi ve sağlıklı malzemelerden yapılması anlamına gelmesi anlamına gelmektedir.

Köpekleri için özel yemek pişirmek için zamana ve enerjiye sahip o nadir sahiplerden biri iseniz, veteriner beslenme uzmanı tarafından bir araya getirilen bir tarifi kullanmalısınız. Evde pişirilen diyetler, protein ve karbonhidrat kaynakları ile vitamin ve mineral takviyelerini doğru oranlarda karşılamalıdır.

Köpek diyetinin geri kalan % 10'u için ise havuç, elma, biraz pişmiş yağsız et gibi besinler tercih edilebilir. Bu maddelerin hepsi köpekler için uygundur. Diyeti hazırlarken kalori oranını mutlaka hesaba katın ve aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden mutlaka uzak durun.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR