Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İnsanların 14 yaşındayken ergenlik çağına başladığını düşünürsek köpeklerde bu bedensel değişim sürecinin 12 aylıkken başladığını unutmamamız gerekiyor. Bir başka deyişle insanlar 20 yaşında yetişkin sayılırken köpekler 18 aylık olduklarında yetişkin sayılmaya başlarlar.

Köpeklerin yaşam süreleri içerisinde hızlı bir şekilde büyüdüklerini gözlemleyebilirsiniz. Kısa sürede birer yetişkin haline gelen köpekler hızlı gelişimlerinin bedelini kısa yaşamları ile ödeyebilirler.

Köpeklerin ortalama yaşam süreleri birtakım faktörlere göre değişebilmektedir. Bu faktörler arasında en önemli olanları köpeğin cinsi, çevre koşulları, hijyen şartları ve beslenmedir. Köpeklerin bazı cinsleri 18 ile 20 gibi uun süreler yaşayabilirken bazı cinsler ise 12 ile 13 yıl yaşayabilirler. Köpekler 3 yaşına geldikleri zaman tamamen olgun sayılırlar.

Yaşam Süresini Arttırmak Sizin Elinizde

Yaşlı köpekler genellikle gençlik çağlarındaki sağlıklı hallerini kaybederler ve çeşitli hastalıklara kapılabilirler. Temiz bir ortam ve düzenli veteriner kontrolünden geen köpeklerin ömürleri de uzayabilmektedir. Yaşlı köpeklerin hareketlerinin kısıtlanmamasını ve sağlıklı kalmasını istiyorsanız düzenli kontrollerini yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Köpeklerin ortalama olarak 12 ile 20 yıl yaşamaları gerçeğini değiştirebilmekte sizin elinizdedir. Köpeğinizin daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi gerekli olan tüm ilgi ve alakayı gösterirseniz yaşam sürelerini daha da yükseltebilirsiniz. Uygun ortam koşullarında düzgün bir beslenme alışkanlığı edindirdiğiniz ve periyodik bakımlarını ihmal etmediğiniz köpeğiniz 20 yılı aşkın süre boyunca sağlıklı ve hareketli bir şekilde yaşamına devam edebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR