Köpekler Rüyasında Ne Görür?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bir köpek besliyorsanız mutlaka köpeğinizi rüya gördüğü esnada izlemişsinizdir. Köpekler rüya gördükleri zaman gözleri seğirmeye başlar ve inlemeye başlarlar. Ayrıca bazı köpek türleri bacakları ile havayı da tekmeleyebilir.

15 yıl önce MIT araştırmacıları tarafından yapılan çalışmalar ile farklı bir nokta ortaya çıkmıştır. Fareler için özel olarak oluşturulan tekerlek döndürmeleri farelerin beyin hareketlerinin algılanmasına sebep olmuştur. Fareler REM uykularındayken yapılan araştırmalar farelerin uzun süre boyunca bu çarklarda vakit geçirdikten sonra uyuyunca rüyalarında labirentte koştuklarını gördüklerini ortaya çıkartmıştır.

Köpeklerde Uyku Problemi Rüyaları Etkiliyor mu?

Köpekler ise uyuduktan ortalama 20 dakika sonra REM sürecine geçerler. Sesler çıkartmaya ve hareketlenmeye başlayan köpeklerin göz kapakları da bu süreç içerisinde meydana gelebiliyor. Köpekler rüyalarında genellikle insanlar gibi gündelik hayatlarında yaptıkları aktiviteleri görebiliyorlar. Tıpkı insanlar gibi uyku problemi çekebilen köpekler aynı zamanda kabuslar da görebiliyorlar.

Düzensiz bir uyku durumunda ise köpeklerin kabus görmelerindeki oran artmaya başlıyor. Ayrıca düzensiz bir uyku uyuyan köpeklerde gün içerisinde uyuklamalar ve uykuya aniden dalmalar da gözlemlenebiliyor.

Köpeklerde nadir görülen bu rahatsızlıklar köpeklerin gördükleri rüyaları da etkiliyor. Uyku problemi yaşayan köpekler daha az rüya görerek daha fazla kabus görmeye başlayabiliyor. Köpeğinizin rüya gördüğü zamanlarda ise köpeğinizi asla rahatsız etmemeniz gerekiyor. Ani hareketler köpeklerin uykudan korkarak uyanmasına ve onların strese girmesine yol açabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR