Köpekler Yaşlılara ve Çocuklara Neden Yakın Davranırlar?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Yıllar öncesine kadar, köpeğin güvenilir bir avcı, marifetli bir koruyucu, evlerin yada çiftliklerin merhametsiz bir savunucusu yada mükemmel bir yol gösterici olup olmadığı oldukça önem taşımaktaydı.

Bugün büyük şehirlerde yaşayan köpeklerde başka özellikler de bulunmaktadır. İnsanlara düzenli olarak gezinti yapma fırsatı yaratır ve böylelikle de kendi sağlığını da korumuş olur. Yalnız yaşayan insanlara yeni bir dünya yaratır. Şefkatten hoşlanan sabırlı bir dinleyici olduğu gibi kendisi de şefkatli olabilir.

Hangi Cins Köpekler İyi Birer Yoldaştır?

Yaşam tarafından hayal kırıklığına uğramış insanlar, köpek sevgisinin getirdiği samimiyet ve sadakat ile topluma tekrar geri dönerler. Ruhsal bunalımları olanlar dört ayaklı bu dost ile yaşama yeniden intibak sağlarlar. Yaşlı insanlar yeni bir sorumluluk ve yaşama bağlılık kazanırlar. Özellikle Pekingeseler, Papillon, bütün Sapanieller, Maltese, Pinscher, Spitz, Cairn Terrier, Scotch Terrier, Skye Terrier, Yorkshire Terrier, Mops ve diğer birçok orta büyüklükte melez türleri, yaşlı insanlar için sadık birer yoldaş olurlar.

Çocuk için de köpekle başlayan arkadaşlık, onun için önemli bir yaşam zenginliği anlamı taşır. Onunla dostluğun ve sorumluluğun ne anlama geldiğini öğrenir. Diğer taraftan köpek de çocuğa güvenlik duygusunu verir. Genç yaştaki köpek sahibi, saygı duymayı ve feragat etmeyi öğrenecektir.

Kontakt zorluğu çeken ve yalnız büyüyen çocuklarda, psikologların, tıp doktorlarının ve pedagogların tecrübelerine göre gelişim bozuklukları önlenir yada tamamen iyileştirilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR