Köpekler Zehirli Havaya Maruz Kalırsa Ne Yapılmalıdır?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Zehirli dumanlar; böcek ilacı, göz yaşartıcı gaz, bazı plastiklerin ve diğer malzemelerin yakıldığı yangınlardan kaynaklanan maddelerden gelebilir. Bu tür dumanlar, köpeğin solunum yollarını tahriş eder ve nefes alındığında havadaki zehirlere karşı spesifik reaksiyonları tetikler.

Bir köpek toksik dumanı soluduğunda, solunum yollarının iltihaplanacağını bilmelisiniz. Çoğu solunan zehir, solunum güçlüğüne neden olur.

Anında Bakım

Solunum yoluyla zehirlenmeye karşı hızlı davranmanız kritik önem taşıyor. Bununla birlikte, şunları yapmalısınız:

Hava yolu iltihaplanmasının bir köpeğin birkaç saat içinde boğulma nedeniyle ölmesine neden olabileceği için, zehirli duman veya havadaki toksinlerin zarar verebileceği durumları hafife almamalısınız.

Zehirlim havada sıkışmış bir köpeği kurtarmak için profesyonel kurtarma ekibinin yardımını beklemelisiniz. Zehir dolu bir odaya kendinizi atmak iyi bir fikir olmayabileceği gibi sizin de başınızı derde sokabilir. Ancak uzaktan müdahale edebileceğiniz bir durum var ise elinizden geldiğince bunlara odaklanmalısınız.

Kendinize zarar vermeyecek bir şekilde köpeği taşıyabilecek durumdaysanız, köpeği güvenli bir yere taşıdıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin:

  • Evcil hayvan nöbet geçiriyorsa, veteriner ya da bir sağlık ekibi gelene kadar onu güvenli bir şekilde saklayın.
  • Köpeğin hava kanallarını açık tutun.
  • Gerektiğinde solunumunu koruyun ve CPR ile dolaşıma yardımcı olun.
  • Zamanınız ve imkanınız varsa, köpeğin gözlerini tatlı su veya köpeklere özel göz yıkama solüsyonu ile temizleyin.
  • Köpeği hemen veterinere götürün.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR