Köpeklerde Ağız İçi Yara İltihap Nedenleri ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bir çok sebepten dolayı köpeklerde ağız içi iltihabı görülebilmektedir. İltihap genellikle bazı ağız içi yaralarının iyileşememesi ya da tedavi edilmemesi sonucu oluşur. İltihap bakterilerin olası bölgeye hücum ederek oluşması gibi ağız içi yaralanmalarının da iltihaba yol açabileceğini unutmamak gerekir. Yani kısacası fiziksel etkenler de iltihaplarda ve yarada büyük rol oynayabiliyor.

Ağız içi yaraları bölgesel olabileceği gibi tamamen ağız içini kaplayan bir şekilde de kendini gösterilebilir. Bu tamamen iltihabın şekline ve oluşum aşamasına bağlıdır. Ağız içi iltihapları diş etlerinde, dilde ve damakta sıklıkla görülür.

Ağız içi İltihabın Nedenleri ve Tedavi Yöntemi

Ağız içi iltihaplarının en sık karşılaşılan sebepleri arasında; diş taşları, diş temizliğine önem vermeme, yanlış beslenme şekli, çok sıcak ya da çok soğuk besinler, ağız içi yaralanmaları... gibi.

Bunların dışında başka hastalıkların semptomu olarak da kendini gösterebilir. Ağız içi iltihabının semptom olarak sayıldığı bazı hastalıklar ise: Şeker hastalığı, lösemi ve diğer bakteriyel hastalıklardır. Bunlara ek olarak bir takım alerjiler de ağız içi iltihabına neden olur.

Ağız içi iltihabının tedavisinin doğru ve düzgün bir biçimde yapılabilmesi için öncelikle iltihabın sebebi ortaya çıkarılmalıdır. Ağız içi iltihabın tanısı çok kolay olmakla birlikte kendisini, ağız kokusu, salya, iştahsızlık gibi belirtilerle gösterir. Bu belirtileri gördüğünüz gibi derhâl veteriner hekiminize danışmalısınız.

Bir takım testlerden sonra iltihabın sebebi teşhis edildikten sonra, öncelikle ağız içi temizliği yapılır ve veterinerin uygun göreceği ilaçlar kullanılır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR