Köpeklerde Anaerobik Bakteri Enfeksiyonları

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Anaerobik enfeksiyonlar, serbest oksijen yokluğunda en iyi gelişebilen bakteri enfeksiyonlardır. Bu bakteriler çoğunlukla dişeti çevresinde ağızda başarılı olurlar. Deride delinmenin neden olduğu derin yaralarda, kırık kemiğin neden olduğu yaralarda, kemiğin yüzeyden kırıldığı durumlarda ve diğer hayvanlardan alınan derin ısırık yaraları gibi bir çok yara, yavaş iyileştiğinde anaerobik enfeksiyondan şüphelenilmelidir.

Köpeklerde Anaerobik Bakteri Enfeksiyonları Belirtileri

Anaerobik enfeksiyonun sebebine bağlı olarak, köpekler çeşitli semptomlar gösterebilir. Örneğin bir yara nedeniyle anaerobik bakteriyel enfeksiyon geliştiren bir köpekte ısırık izleri gözükebilir, yara sızıntısı devam edebilir veya kemik kırıklarının iyileşmesi zaman alabilir.

Dahası, anaerob bakteriler içerek enfekte yaraların iyileşmesi yavaş olacaktır. Köpeklerde anaerobik bakteriyel enfeksiyonların diğer yaygın belirtileri arasında: ateş, topallık, yemek yeme zorluğu ve iştah kaybı (diş etlerinin enfeksiyonuyla ilgili) bulunur.

Enfeksiyonlara yol açabilecek çeşitli bakteri türleri ise aşağıdaki gibidir:

  • Bakterilizidler
  • Fusobakteryum
  • Actinomyces
  • Clostridium
  • Peptostreptokok

Köpeklerde Anaerobik Bakteri Enfeksiyonları Sebepleri

Anaerobik bir bakteriyel enfeksiyonun nihai nedeni köpek vücudundaki normal bakteri dengesinin bozulmasıdır. Bu durum ise, derin yaralanma, travma veya daha önce gerçekleşmiş cerrahi prosedürler (abdominal cerrahi veya metal implantlar vücuda yerleştirildiğinde) gibi sebeplerden olabilir.

Herhangi bir nedenden dolayı köpeğinizde açık yaralar varsa ve enfeksiyon bölgesinde bakterilerden şüpheleniyorsanız eğer başka komplikasyonların oluşmaması için derhal veteriner hekime başvurmanız gerekir. Bu durumu geç iyileşen yaraların varlığıyla anlayabilirsiniz.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR