Köpeklerde Anal Bez Rahatsızlığı

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeğin oturur vaziyette arka kısmını yere sürterek kaşınmaya çalışması onda mutlaka parazit olduğunu göstermez. Bu durum, koku üretme keselerinin rahatsızlığının işareti olabilir. Köpekte bulunan bu koku bezleri (anal bezler), aslında onun bölgesini belirlemesini sağlar.

Bugünkü ev köpeklerinde hareket eksikliği yüzünden bu keselerin boşaltımı tam anlamı ile gerçekleşmez. Bunun sonucu olarak ortaya iltihaplanmalar yada keseciklerde tıkanıklıklar başgösterir. Tedavisi ise sadece bu koku keselerinin bilinçli bir şekilde sıkılması ile olur. Bu kesecikler, köpeklerde ve kedilerde makatın alt kısmında bulunan bezelye büyüklüğünde iki adet bezeden oluşur. Bu bezelerden hayvanın dışkısına karışan bir salgı salgılanır. Bu salgı, hayvanın kendi bölgesini belirlemesine yarar.

Önleyici Tedbirler Neler Olmalıdır?

Köpek düzeni olarak geziye çıkarılmalıdır. Böylelikle kendi bölgesini belirleyecektir. Köpeğin b ihtiyacını gidermek için çok büyük bir bahçe bile yetersiz kalacaktır. Köpeğin mıntıkasını belirleyebilmesi için gerekli olan, diğer köpeklerin idrar ve dışkılarını koklayarak kendi kokusunu aynı yere bırakmasıdır.

Köpeğin çevreye kendi kokusunu bırakması ve diğer köpeklerin bırakmış oldukları kokuları algılaması onun için hayati önem taşır. Kendisine bu imkanın tanınmaması, köpekte psikolojik rahatsızlığa yol açacaktır.

Anal bez rahatsızlığı köpeklerde sinir bozucu bir kaşıntıya yol açtığından köpeğinizde davranış bozuklukları da görmeniz mümkündür. Bu yüzden ona hareket etmesi ve doğal hayatına yakın bir hayatı yaşayabilmesi için en iyi imkanları sunmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR