Köpeklerde Anal Kese Rahatsızlığı

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerin, anüsün iki tarafında da anal bezler tarafından üretilen sıvı ile doldurulan et bezleri vardır. Bu sıvıyı köpekler, herhangi bir bölgeyi işaretlemek üzere koku bırakarak kullanırlar. Anal kese bozuklukları, anal kese sıvısının impaktasyonu, kese iltihabı ve kese (lerin) apse (bu da anal bezinin kopmasına neden olabilir)olmasıyla  görülebilir. Anal bezl rahatsızlığı genellikle o bölge darbe aldığında görülür. Miniature Poodle, Toy Poodle ve Chihuahuas gibi küçük ırk köpekleri anal kese hastalığına diğer ırklardan daha yatkındır.

Hastalığın En Yaygın Belirtileri Nelerdir

Anal kese rahatsızlığı olan köpeklerde görülen en sık belirtiler ise şunlardır:  Kaşınma /kaşıntı, kuyruk peşinde koşma, anal bezlerden boşalma, yalanarak anüs etrafını ısırma.

Veteriner hekiminiz, semptomların geçmişi ve bu durumu tetikleyebilecek muhtemel olayları hesaba katarak köpeğiniz üzerinde tam bir muayne yapacaktır.

Hekiminize, köpeğinizin sağlığının, semptomların başlamasının ve bu duruma yol açabilecek muhtemel olayların kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecektir. Veteriner hekiminiz, diğer hastalık nedenlerini ortadan kaldırmak için bir kan profili, tam kan sayımı, elektrolit paneli ve idrar testi önerecektir.

Tedavi Süreci

Anal kese temizlenir, yıkanır ve antibiyotikler tedavisine başlanır. Köpeğiniz kronik anal kese enfeksiyonu yaşıyorsa, anal kese cerrahi olarak çıkartılabilir. Bununla birlikte, köpeğiniz ciddi bir şekilde fistül (anal kese içinde anormal açıklıklar) çekiyorsa, oral siklosporin tedavisinden yararlanabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR