Köpeklerde Anksiyete ve Kompulsif Bozukluklar

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerde Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Kompulsif bozukluk, belirgin bir amacı veya işlevi olmayan, tekrarlayan, nispeten değişmez bir faaliyet dizisi veya hareketlerle karakterizedir. Davranış genellikle normal bakım davranışlarından (tımarlama, yeme ve yürüme gibi) kaynaklansa da, tekrar eden davranış normal davranış işlevini etkiler. Buna "OKB" veya "Obsesif Kompulsif Bozukluk" denir.

Köpeğinizde obsesif davranışın erken belirtilerini gözlemliyorsanız eğer erken teşhis ve tedavi yöntemleri ile minik dostunuzu bu derin sıkıntıdan kurtarabilirsiniz.

En sık Görülen OKB Belirtileri Nelerdir?

En sık gözlenen obsesif-kompülsif davranışlar ise kuyruk peşinde koşma, kendini kesme ve yaralama, halüsinasyon, çember çizme, saç / hava ısırma. Bazı köpekler OKB rahatsızlığı yaşıyorken saldırgan olma potansiyelini de gösterir.

OKB’nin belirtileri psikolojik ruh hali değişimlerinden kaynaklandığı için diğer bir çok dahili hastalıktan farklı çizgidedir. Eksik tüy bölgeleri(yolunma işareti olarak) ham deri, odaklanma (genellikle kuyruk bölgesi)

Köpeğin davranışı zamanla yoğunlaşır ve fiziksel kısıtlama, frekans veya süre artışı ile bile kesilemez hale gelir. Sık sık kuyruk peşinde koşarak kuyruk kovalar, özellikle de kuyruk ucu eksikse (ancak, kuyruk kovalayan bütün köpekler kuyruklarını parçalamayabilir)

OKB genç köpeklerde görülebilir; ancak başlangıç ​​olgunluk döneminde daha yaygındır. Kısacası hareketlilik yaşla birlikte azalır, OKB artar. Artan obsesif davranışlarla bağlantılı olabilen kendine has yaralanmalar ve durum eksikliği OKB’de sıklıkla görülür ve maalesef davranışlar zamanla kötüleşir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR