Köpeklerde Aşı Programının Önemi, Yapılmazsa Ne Olur?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Ülkemizde köpek bakımı konusunda yaygın olarak yapılan hataların ilk sırasında aşılatmama geliyor. Oysaki köpeklerde görülen başta viral enfeksiyonlar olmak üzere birçok hastalıktan bu güzel canlıları korumanın tek yolu yavruluk döneminden başlayarak düzenli olarak aşılatmak.

Köpek sahiplenince ilk yapmanız gereken…

İster yavru ister yetişkin bir köpek sahiplenmiş olun yapmanız gereken ilk şey köpeğiniz için bir veteriner hekim seçip köpeğinizi bu hekime götürmek ve yapılması gereken aşıları uygulatmaktır. Bu sırada veteriner hekim köpeğiniz için bir aşı takvimi de hazırlayacaktır ve ilerleyen süreçte bu takvime harfiyen uymanız, köpeğinizin tüm aşılarını gününde yaptırmanız sağlıklı ve mutlu bir köpek olmasını sağlamak için vazgeçilmezdir.

Viral enfeksiyonların sonu ölümdür!

Yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi köpeklerde birçok viral enfeksiyon ile karşılaşılıyor ve köpekleri çoğu ölümcül olan bu hastalıklardan korumanın tek yolu düzenli aşılama. Aşısız köpeklerde görülen viral enfeksiyonlar ölümle sonuçlanmasa dahi oldukça zorlu bir tedavi süreci gerektiriyor ve bu hem köpekler hem de köpek sahipleri için son derece yorucu oluyor. Bu nedenle köpekleri bu hastalıklardan korumaya odaklanarak aşılarını düzenli olarak yaptırmak köpeği hastalandıktan sonra tedavi etmek için çabalamaktan çok daha makul.

Parazit aşıları da önemli!

Köpeklere ortalama olarak 3 aylık periyodlar ile iç ve dış parazit aşılarını da yaptırmak gerekiyor ve bu aşılar hem köpeklerin hem de hayatını köpekler ile paylaşan insanların sağlığını koruma konusunda oldukça önemli rol oynuyor.

Kısacası düzenli aşılama köpek bakımının kesinlikle en önemli unsurlarından biri ve bu önemli unsuru asla atlamamak gerekiyor.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR