Köpeklerde Aşı Yapılmasına Rağmen Zayıf Bağışıklık Görülebilir Mi?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Aşı bir çok canlının bağışıklık sistemi için gerekli olan bir uygulamadır. Aşı yapılmadığı taktirde köpeğinizin hastalıklara yakalanma riski de artar. Özellikle köpekler henüz yavruyken yapılan karma aşılar köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli aşıdır. Bu aşılar özellikle bakteriyel kaynaklı hastalıklar için son derece koruyucudur.

Ancak bazı köpekler uygulanan aşılara rağmen sık sık hasta olabilmekte, bünyeleri çevresel faktörlerden çok çabuk etkilenebilmektedir. Zayıf bağışıklık dediğimiz hastalıklara karşı savunmasız vücut sistemi, elbette ki aşıları yapılmasına rağmen bazı köpeklerde görülebilir.

Zayıf Bağışıklığa Sebep Olan Koşullar Nelerdir?

İlk aşılamada her aşının 2 kere yapılması bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok önemlidir. Bu aşılamalar en geç 21 gün arayla yapılmalıdır. Bağışıklığın tam oturması için bu aşılar veteriner hekimler tarafından 2 kez yaptırmak üzere önerilir.

Yapılan aşı eğer 1 kere yapıldıysa ya da 2.aşının uygulaması arasından daha fazla zaman geçtiyse bağışıklığın oturmama ihtimali vardır. Gençlik hastalığını önlemek için yapılan aşılar ise 3 kere yapılabilir. 2 kere düzenli olarak karma aşısı yapılan köpeklerin gençlik hastalığına yakalanması yine de muhtemeldir. Dolayısıyla aşının bağışıklık oluşturmaması gibi bir durum söz konusudur.

Bu durumları oluşturan en önemli sebepler ise: aşı tarihini geciktirmek ya da eksik yapmak, kullanılan aşıların tarihinin geçmesi, aşının kötü şartlar altında yapılmasıdır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR