Köpeklerde Aşırı Salya Üretimi Neden Görülür?

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Tükürük bezinde tükürük üretilir ve tükürük bezlerinden ağız boşluğuna salınır. Salya çekirdeği beyin sapında uyarıldığından salya üretimi artar. Ptyalizm aşırı salya üretimi ile karakterize tıbbi bir durumdur ve aynı zamanda hipersalvasyon olarak da adlandırılır.

Tükürüğün fazla üretimine yol açan uyaranlar tat, ağız ve dildeki dokunma hissidir.

Köpeklerde Aşırı Salya Üretimi Hipersalvasyon Belirtileri Nelerdir?

İştah kaybı - oral lezyonlar, gastrointestinal hastalıklar ve sistemik hastalığı bulunan köpeklerde daha sık görülür

Yemek yeme davranış değişiklikleri - oral hastalık veya kraniyal sinir disfonksiyonu olan köpekler, sert yiyecekleri yemeyi reddedebilir ve hastalığın etkilendiği ağız bölgesinde çiğneme gerçekleşmez, yemek yerken ağrı belirtileri de görülebilir.

Diğer davranış değişiklikleri - sinirlilik, agresiflik ve sürekli miyavlama belirtileri özellikle ağrılı durumdaki köpekler için yaygındır.

Kusma - gastrointestinal veya sistemik hastalığa bağlı

Yüzü pençeleriyle çizme- ağız rahatsızlığı veya ağrıları olan köpeklerde görülür

Nörolojik belirtiler - ilaçlara veya toksinlere maruz kalmış köpekler; yüksek protein içeren bir diyetin yan etkisinde kalan köpekler; hepatik ensefalopati geçiren köpekler

Veteriner hekiminiz hastalığı teşhis ettikten sonra ptyalism'in altında yatan nedeni değerlendirir. Genelde gerekli olmasa da, doktorunuz salya akışını azaltmak için dışa dönük belirtileri de tedavi edebilir. Eğer köpeğiniz herhangi kayda değer bir zaman dilimi içerisinde ptyalizmden etkilenerek yemeğini yeme sorunları yaşıyorsa, besin takviyeleri de önerilebilir.

Altta yatan nedene bağlı olarak, veteriner hekiminiz, köpeğinizi, tedavi planının etkili olduğundan emin olmak için gerekli olan sıklıkta kontrol etmek isteyecektir.

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR