Köpeklerde Aspirin Zehirlenmesi

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Aspirinin (non-steroid anti-inflamatuvar ilaç) anti-trombosit, anti-inflamatuar ve analjezik özellikler de dahil olmak üzere yararlı etkileri vardır. Bununla birlikte, doz aşımı ya da yanlış kullanım sonucunda zehirlenmeler yaşanabilir. Aspirin bir kez emildiğinde, salisilik asit oluşturur, bu salisilik asit daha sonra vücuda dağıtılır.

Bu nedenle, köpek sahipleri, herhangi bir sebepten dolayı aspirin kullanıyorlarsa, veteriner hekimlerinin talimatlarına kesinlikle uymalıdırlar.

Aspirin zehirlenmesi yalnızca köpekleri de kedileri de etkiler.

Köpeklerde Aspirin Zehirlenmesinde Oluşan Belirtiler ve Türler Nelerdir?

İlk belirgin bulgulardan biri iştah kaybıdır. Diğer belirtiler arasında mide ve ince bağırsaklarda ülserasyonun neden olduğu kusma, diyare ve bağırsak kanamaları bulunur. Merkezi sinir sistemi etkilenir ve köpeğin yürüme sorunları oluşabilir. Köpeğiniz zayıf ve koordinasyonsuz görünür veya hatta çökebilir. Ayrıca bilinç kaybı ve ani ölümler de yaşanabilmektedir.

Toksik olmayan seviyeler de bu semptomları üretebildiğinden, köpek sahipleri, tıbbi nedenlerden dolayı köpeklerine aspirin verdiklerinde herhangi bir sindirim problemi olup olmadığını kontrol etmelidirler. Aspirin önemli bir miktarda yutulursa (doz aşımı), acil tedavi gerektirir.

Köpeklerde Aspirin Zehirlenmesinde Teşhis Aşaması

Köpeğinizin aspirin içtiğini biliyorsanız veya şüpheleniyorsanız, teşhis testleri toksisitenin ciddiyetine odaklanır şekilde yapılır.

Hücre sayımlarını ve serum kimyalarını değerlendirmek için bir kan örneği alınacaktır. Genellikle köpek anemiktir ve elektrolit anormallikleri vardır. Pıhtılaşma kabiliyetini değerlendirmek için ek kan alınabilir.

Zehirlenmelerin kana daha fazla karışmasını önlemek için anal yoldan kömür verilebilir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR