Köpeklerde Astım Belirtileri ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Astım köpekler için tehlike bir hastalıktır. Alerjik reaksiyon zincirinin oluşturduğu bu hastalıkta küçük dostlarımız sıklıkla nefes almakta zorluk çekerler. Ciğerlerindeki havayı dışarı boşaltamadıklarından huzursuz nöbetler geçirirler ve düzgün beslenemezler.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım geçiren bir köpek öncelikle solunum güçlüğü çeker ve bunu nefse alma güçlüğü ve hırıltı takip eder. Ciğerlerindeki havayı boşaltamadıkları için sık sık nefes alma girişiminde bulundukları için yorgun düşerler ve zayıflarlar.

Astım, açık bir şekilde görülen bir ya da birkaç semptomun saptanmasıyla teşhis edilir. Eğer köpeğinizde bu semptomlardan herhangi biri varsa vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışmalısınız ve tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Erken teşhisle alerjik astım geçici süreliğine tedavi edilse de çoğu astım ne yazık ki kronikleşerek minik dostlarımıza zor bir hayat tecrübesi yaşatır.

Özellikle evde beslenen ve hareketi kısıtlı olan köpeklerde daha sık görülen astımın, görülmemesi için köpeğinizin hareket gereksinimini kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Kısırlaştırılan köpeklerin iştahı arttığından ve düzensiz beslenmeye de yatkınlığından dolayı obezite görülür ve obezite astım hastalığının başlıca davetiyesidir. Çünkü obezite köpeğin hayatını yalnızca kilo alımı olarak değil astım olarak da tehdit ediyor.

Astımı Önlemek İçin Neler Yapılabilir Tedavisi Nasıldır?

Kesinlikle köpeğinizi sigara dumanına maruz bırakmamalı, düzenli beslenmesine özen göstermelisiniz. Günlük egzersizlerini yapabilmesi için ona zaman ayırmalı, koşu vakitlerini ise verimli bir şekilde değerlendirmelisiniz. Unutmayın ki onun sağlığı için atacağınız yanlış bir adım hayatını tehdit eden bir unsura dönüşecektir. Köpeklerde astım tedavisi oldukça hassas bir süreç olup zaman gerektirir. Sabırla bekleyip önerileri uygulayıp astım tedavisinin başarılı sonuçlanması için dostunuza yardım etmelisiniz.

Sizlerle daha önce paylaştığımız Köpekler Solunum Yolu Rahatsızlıkları ve Astım makalemizden de yararlanabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR