Köpeklerde Bağırsak Kurdu “Capillariasis”

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Capillariasis, Capillaria plica olarak bilinen bir parazitin neden olduğu bağırsak kurdudur. Bağırsak kurdu, idrar torbasını ve bazen üriner sistemin diğer bölümlerini enfekte eder.

Bağırsak parazitlerinin varlığının herhangi bir semptomu yoktur ve teşhisi genellikle rastlantısaldır. Bununla birlikte, ağır bir enfeksiyona sahip olan köpeklerde ise şunlar bulunur:

  • Sık idrara çıkma
  • İdrar yaparken ağrı
  • Kanlı idrar
  • İdrar yaparken ıkınma

Capillaria plica, kılcaliyoza neden olan parazit bir köpek solucanıdır. Yaşam döngüsü tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, solucan yumurtaları virüs bulaşmış köpeklerde idrar yoluyla vücudun dışına çıkar.

Bu yumurtalar toprağa karışıp daha sonra başka bir köpek tarafından sindirdiğinde enfeksiyon döngüsü de oluşturabilir. Bu yüzden bu tür parazitlerin bulunduğu ortamları, sonrasında iyi bir şekilde dezenfekte etmenizde fayda var.

Teşhis, enfekte olmuş köpeğin idrarındaki Capillaria ovasının tanımlanması yoluyla yapılır. Ova, görünüşte karakteristiktir olduğundan dolayı teşhisi çok basittir.

Köpek eğer hasta değilse tedavi önerilmemektedir. Bununla birlikte, enfeksiyon semptomları varsa, enfeksiyonu tedavi etmek için fenbendazol veya ivermektin ilaçları kullanılabilir.

Bağırsak kurtları en çok dış ortamda,  klübede yaşayan köpeklerde görüldüğünden dolayı, köpeğinizin kulübesini ve kulübenin çevresini sürekli olarak temiz tutmalısınız. Eğer köpeğinizin kulübesi toprağa direkt temas halinde ise kulübeye alt bir zemin oluşturmanız bu tarz parazitlerin köpeğinize geçme riskini azaltacaktır.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR