Köpeklerde Bakteriyel Hastalıklar

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpekler de tıpkı insanlar gibi bakteriyel hastalıklara yakalanabilen canlılardır. Her ne kadar dikkatli olursanız olun köpeklerin bakteriyel hastalıklara yakalanmasını engelleyemeyebilirsiniz.

Bordetelloz

Bordetelloz hastalığının etkeni Bordetella bronchiseptica bakterisidir. Adenovirüs Tip-2 ve Parainfluenza ile birleşen bu bakteriler köpek öksürükleri olarak adlandırılan hastalığın meydana gelmesine sebep olabilir. Köpek bordetellozisi genellikle köpeklerde şiddetli ve geçmeyen öksürük şeklinde kendisini gösterir.

Aşılar burun içi olarak uygulandığı zaman Bordetelloz hastalığına karşı etkili bir koruma sağlar. 13 antijenlik tip ise bu hastalığın meydana gelmesine yol açabilir. Ancak yalnızca 3 tanesi için uygun aşı yöntemi geliştirilmiştir. Aşılar hastalığı %90 oranında önleyebilmektedir.

Leptospiroz

Klinik olarak değişik bir tablosu olan bu enfeksiyonlarda ateşin yükselmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Hastalık genellikle böbrek yetmezliğini meydana getirir. Böbreğin işlevsel özelliklerini engelleyen bu hastalığın belirtileri yakından takip edilmelidir.

Leptospiroz hastalığının belirtileri arasında halsizlik, uyuşukluk, depresyon, iştahsızlık, ishal ve göz bölgesinde akıntılar yer almaktadır. Hastalığın belirtilerini erkenden tespit ederseniz tedavisi mümkün olabilmektedir.

Ancak leptospiroz hastalığında en fazla dikkat edilmesi gereken nokta hastalığın insanlara da kolay bir şekilde bulaşabiliyor olmasıdır. Bu sebeple köpeğinizin düzenli bakımını yapmalı ve veteriner kontrollerini asla aksatmamalısınız.

Aksi takdirde leptospiroz hastalığı köpeğiniz ile birlikte sizin sağlığınızı da ciddi bir şekilde tehlikeye atabilir. Veterinerlerden tarafından gerekli aşıların yapılması hastalık riskini azaltır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR