Köpeklerde Beyin Dokusunun İnflamasyonu ve Ölümü (Irka Özgü) Nedir?

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

Nekrotizan ensefalit, beyin dokusunun ölerek iltihap oluşturmasıdır. Sadece pug, Yorkshire teriyerleri ve Malta ırkı köpeklerde görülür. Ayrıca zaman zaman chihuahuas ve shi-tzu’larda da görülür. Semptomlar her ırkta değişkenlik göstererek ırka özel belirtiler barındırır.

Ortak Belirtiler Nelerdir?

Belirtiler beynin etkilenen alanına bağlıdır, ancak ortak hastalık belirtileri şunları içerebilir: 

  • Anormal davranış şekilleri
  • Nöbetler
  • Köpeğin bulunduğu yerde çember çizmesi
  • Körlük

Hastalığı Oluşturan Mevcut Bir Sebep Var Mıdır?

Bu durumun kesin nedeni bilinmemektedir.

Veteriner hekiminize teşhis için, semptomların geçmişi, başlangıç ​​zamanı ve semptomların sıklığı gibi detaylı bir tıbbi öykü vermeniz gerekecektir. Veteriner hekiminiz sağlık geçmişini edindikten sonra köpeğinizi ayrıntılı bir şekilde inceleyecektir.

Teşhis koyulan köpeklerde ne yazık ki, spesifik bir tedavi mevcut değildir ve verilen tedavi ise esas olarak semptomların azaltılması içindir. Beyindeki iltihaplanmayı azaltmak ya da bağışıklık sisteminin aşırı tepki oranını düşürmek için kullanılan ilaçlar en yaygın kullanılan ilaçlardır ancak bu durumu kontrol altında tutma dışında net bir tedavi yoktur. Veteriner hekiminiz bazı zamanlarda nöbetleri kontrol altına almak için tedavi önerebilir.

Köpeğinizin uzun süreli tedavisi gerekebilir. Köpeğinizin beynindeki iltihaplanma azaldığında dozaj ayarlamalarını değiştirmek üzere veterinerinizle düzenli temas halinde kalmanız gerekecektir. Veteriner hekiminiz tedavi yanıtını izlemek ve ilaç destekli ev terapisinde gerekli düzenlemeleri yapmak için köpeğiniz için bir klinik programı oluşturacaktır.

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR