Köpeklerde Beyin Hücresi Dejenerasyonu (Nöroaxonal Distrofi)

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Abiotrophy terimi, bilinmeyen sebepler nedeniyle hücrelerin veya dokuların bozulması nedeniyle işlev kaybını belirtmek için kullanılır. Nöroaxonal distrofi, köpeklerde beynin farklı bölümlerini etkileyen kalıtsal abiyotrofilerin bir grubudur. Rottweiler, İskoç çoban köpeği, Alman çoban, şivava ve boxer cinsi köpekler beyindeki bu kalıtsal bozukluğa yatkın olduğu bilinen türlerdendir.

Köpeklerde Beyin Hücresi Dejenerasyonu Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde Beyin Hücresi Dejenerasyonu Nöroaxonal Distrofi belirtileri beynin etkilenme kısmına bağlıdır. 

  • Eşgüdümlenmemiş hareketler
  • Yürüme sırasında eklemlerin anormal hareketi
  • Ekstremitelerde güçlük (etkilenen hastalarda normaldir)
  • Baş ve boyunun hafif titremesi
  • Diğer sinirsel belirtiler

 

Hastalığın Altında Yatan Sebepler Nelerdir?

Bilinen bir neden yoktur yani idiyopatik bir durumdur.

Devralınan faktörler 

Veteriner hekiminize sorunla ilgili başvurduğunuzda semptomların başlangıcının zamanını, köpeğinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecektir. Veteriner hekiminiz tarih bilgilerini edindikten sonra eksiksiz bir fizik muayenesi yapacaktır.

Laboratuvar testleri, tam kan sayımı (CBC), biyokimya profili ve idrar tahlillerini içerir. Bu rutin laboratuvar testlerinin sonuçları genellikle normal aralıklarda görülür. Nöroaxonal distrofi tanısı ise genellikle ayırıcı tanı ile sağlanır. Diğer bir deyişle, hastalık için doğru neden belirlenene kadar diğer hastalık ve rahatsızlıklar elenir. Somut kanıt ancak otopsilerde bulunabilir.

Bu hastalığın seyrini değiştirmek için özel bir tedavi mevcut değildir.

Düşmeleri ve çeşitli kazaları engellemek bu tarz travmatik bir fonksiyon bozukluğunun oluşmasını önleyecektir. Köpeğinizin aktivitelerine dikkat edin ve yüzme havuzu, merdivenler gibi yerlerden uzak tutun.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR