Köpeklerde Beyin ve Omurilik Enflamasyonu (Meningoensefalomiyelit, Eozinofilik)

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde Eozinofilik meningoensefalomiyelit, beyin omurilik sıvısında (CSF) anormal yüksek sayıda eozinofil bulunması sonucu omurilik ve zarlarının iltihabına neden olan bir durumdur. Genellikle, eozinofillerdeki artış, köpekte bir parazit enfeksiyonu, tümör veya alerjik reaksiyona yanıt olarak teşhis edilir.

Eozinofilik meningoensefalomiyelit herhangi bir cinsten, yaştan, ya da türden köpeklerde görünebilse de Golden Retriever köpekler bu duruma yatkındır.

Semptomlar yer ve şiddette göre farklılık gösterir ancak genellikle sinir sistemini etkilediğinden dolaşım sorunları, hafıza kaybı, nöbet ve körlük gibi semptomlar köpeklerde yaygındır. 

Köpeklerde Eozinofilik Meningoensefalomiyelit Hastalığını Oluşturan Sebepler Nelerdir?

Eozinofilik meningoensefalomiyelitin altta yatan nedeni doğada idiyopatik (bilinmiyor) olarak görülür. Bu hastalığa bağlı diğer tipik faktörler ise şunları içerir;

  • Alerjiler
  • Tümörler
  • Parazit enfeksiyonları
  • Mantar enfeksiyonları
  • Aşılar 

Hastalığın teşhisi için veteriner hekiminize hastalığın geçmişi ve semptomların başlangıcı hakkında bilgi vermeniz gerekecektir. Veteriner hekiminiz, inflamasyonun nedenini belirlemek ve izole etmek için köpeğinizden kan testi, kan kültürü biyokimya profili ve idrar tahlili gibi çeşitli laboratuvar testleri ve eksiksiz bir fiziki muayene yapacaktır.

Kan tahlili, kanda anormal derecede yüksek eozinofil sayısını ortaya çıkarabilir. Örneğin, biyokimya profillemesi, paraziter enfeksiyonlara işaret eden anormal karaciğer enzim aktivitesi gösterebilir. Ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) köpeklerin beyninde veya omuriliğinde tümör lezyonlarını ortaya çıkarabilir.

Tüm bu testler ve muayene sonucunda ise köpeğinizin sağlığına kavuşması için gereken tedaviye başlanır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR