Köpeklerde Bronşit Belirtileri Nelerdir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde bronşit ilkbahar aylarında daha sıklıkla görülür ve bazen salgın halde olup, başlıca sebebi bir enfeksiyondur.

İlk dikkati çeken belirti ise öksürüktür. Oldukça zorlayıcı olan bu öksürük nöbetleri, özellikle başlangıçta, kısık, kısa ve kurudur. Daha sonraki aşamada ise sökmüş durumdadır ve gevşemiş ses verip, balgam çıkartılır. Gırtlağına, yani solunum borusunun ilk halkalarına bastığınızda, köpeğin canı yanar ve öksürmesine neden olur. Böylece durum saptanabilir. Öksürükler hızlı yürüyüşlerde, heyecanda, soğuk su içerken, derin nefes almada, ilaç veriminde ortaya çıkar.

Ağır vakalarda ise ateş ve iştahsızlık da bu durumlara ek olarak görülebilmektedir. Bazı hallerde solunumun zorlaşmasına ve ıslıklı, hırıltılı bir ses çıkmasına neden olur. Bu rahatsızlık kısa sürelidir. Ancak tedavi edilmez uzun sürerse, kronikleşebilir. Bu rahatsızlık da Morva hastalığının ilk belirtilerine benzer.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Bu hastalığın tedavisi tamamen veteriner hekiminize bırakılmalıdır. Ev koşullarında bir iyileşme sağlayamadığınız zamanlarda veterinere götürülen köpeklere çoğu zaman antibiyotik tedavisi uygulanır ve bu ilaç tedavisi insanlar da olduğu gibi minimum 1 hafta sürecektir.

Hasta köpeğiniz tedavi süresince bol oksijenli temiz hava solumalı, uzun yorucu yürüyüşlerden uzan tutulmalı, koşarak yorulması ve üstüne su içmesi engellenmelidir. Köpeğinizi mutlaka toz, duman, hava akımı yaşanan ortam koşullarından uzak tutmalısınız. Tüm bunlar hasta köpeğinizin kötüleşmesine neden olabilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR