Köpeklerde Bulaşıcı Köpek Hepatiti

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Bulaşıcı köpek hepatiti, üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir çeşit DNA virüsü olan kanin adenovirüs CAV-1'in neden olduğu bir viral hastalıktır. Bu virüs, özellikle karaciğer, böbrekler, gözler ve endotel hücreleri (kan damarlarının iç yüzeyini hizalayan hücreler) organlarının parankimal fonksiyonel kısımlarını hedef alır.

CAV-1 virüsü her cins ve cinsiyetteki köpeklerde görülebilir. Genetik bir durumu da yoktur ancak birincil olarak bir yaşından küçük köpeklerde görülür.

Köpeklerde Hepatit Belirtileri Nelerdir?

  • Belirtiler köpeğin immünolojik durumuna ve hücrelere ilk zararın derecesine (sitotoksik) bağlı olacaktır:
  • Çok şiddetli ateş, merkezi sinir sistemi bulguları, kan damarlarının çökmesi, pıhtılaşma bozukluğu (DIC) semptomları görülürse eğer; ölüm genellikle saatler içinde gerçekleşir.
  • Akut (şiddetli) evre ateş, anoreksi, uyuşukluk, kusma, ishal, karaciğer büyümesi, karın ağrısı, karın sıvısı, damarların iltihaplanması (vaskülit), kırmızı noktaların belirmesi, deri morarması (peteşi), DIC, genişlemiş lenf nodları (lenfadenopati) ve nadiren de beyin iltihabı (non-supipuratif ensefalit)
  • Komplikasyonsuz enfeksiyon ise, uyuşukluk, anoreksi, geçici ateş, bademcik iltihabı, kusma, diyare, lenfadenopati, karaciğer büyümesi, karın ağrısı gibi belirtilerine sahip olacaktır.

Yukarıdaki belirtilerin biri ya da birkaçı görüldüğünde derhal veteriner hekiminize başvurmanız gerekir. Tedaviye acilen başlanmazsa dostunuzu kaybetme riskiniz de oldukça yüksek olacaktır. Özellikle kanama ve derinin renk değiştirmesini takip eden yüksek ateşe kesinlikle tepkisiz kalmamalısınız. Son derece tehlikeli olan bu virüs oldukça bulaşıcıdır ve köpeğinizi diğer köpeklerden uzaklaştırmalı, karantinaya almalısınız. 

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR