Köpeklerde Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de burun kanaması sorunu sık sık ortaya çıkabiliyor. Burnun iç mukozasındaki damarların oldukça farklı yapıya sahip olması sebebiyle kolay bir şekilde kanama meydana gelebilmektedir.

Travma kökenli olan kanamalar genellikle tek taraflı olabilmektedir. Patolojik sebepli kanamalar ise çift taraflı olmaktadır. Ancak bu durumun kesin bir çizgi ile ayrılması mümkün değildir. Köpeklerdeki burun kanamasındaki en büyük sebeplerden birisi travmalardır.

Köpeklerin herhangi bir yere çarpması veya vurması ani şekilde kanamaya yol açabilir. Ayrıca dışarıda çok fazla gezen köpeklerde de çeşitli bitkilerden ve kirden dolayı burun kanamaları meydana gelebilir. Köpeklerde burun kanaması neden olur nasıl durdurulur konusunda sizinle paylaştığımız önceki tarihli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Köpeklerde Burun Kanaması Tedavisi

Aşırı sıcak havada ve güneşin zararlı ışınları altında çok fazla duran köpeklerde de burun kanamaları çok sık yaşanabilmektedir. Burun kanamaları ayrıca sinüslerdeki ve burun boşluklarındaki bazı patolojik durumlardan dolayı da meydana gelebilmektedir.

Yavru halde olan köpeklerde ise sık sık görülen enfeksiyöz hastalığı burun kanamasına yol açabilmektedir. Eğer yavru bir köpek besliyorsanız ve sık sık burun kanaması sorunu yaşıyorsanız zaman kaybetmeden doktora muayene için gitmeniz gerekebilir.

Tedavi sürecinde köpekler ilk olarak sakin ve serin bir bölgeye alınmalıdır. Burun üstüne ise soğuk su ile kompres uygulanabilmektedir. İleri derecedeki kanamalara ise burun deliğinden tampon uygulanabilir. Fakat bu tür yöntemleri kendi başınıza uygulayabilmek biraz risklidir. Bu yüzden kısa süre içerisinde burnu kanayan köpeklerinizi veterinere götürmeniz gerekebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR