Köpeklerde Buzlanma

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kalın kürklerine rağmen aşırı soğuklara maruz kalan köpeklerin kulaç uçları ve kuyruğu soğuğun etkisiyle donabiliyor ve buzlanma gözle görülür şekilde yaşanabiliyor. Soğuk ısırması/yanması olarak da bilinir, genellikle hayatı tehdit eden bir durum değildir ama kontrol edilmezse genellikle hipotermiye ilerlemektedir.

Soğuk Isırması Bir Köpekte Nasıl Anlaşılır? 

Soğuk ısırmasında, donmanın etkisiyle vücut oldukça soluklaşır ve kan akışının olmaması nedeniyle mavimsi / beyaz renk tonuna ulaşarak belirir. Etkilenen bölgenin çevresinde de buz oluşmaları görülebilir. Vücut ısıtılarak kan akışı ve vücut ısısı normale döndüğünde cilt kırmızılaşır ve soyulmalar eşliğinde şişlikler meydana gelir.

Soğuk Isırması Hangi Durumda Oluşur?

Soğuk su birikintisinin içinde kalmak soğuk ısırmasının/yakmasının başlıca sebebidir. Ancak köpek çok soğuklara bir süre maruz kaldığında da soğuk ısırması yaşanabilir.

Buzlanma Yaşayan Köpeğe İlk Yardım Aşamaları Nasıl Olmalıdır?

  • Havluyu radyatör veya kurutucuda ısıtın.
  • Etkilenen bölgelere sıcak havlu koyun. Daha fazla hasara neden olabileceğinden havluyu kesinlikle sararken sıkmamanız önerilir.
  • Soğuktan etkilenen alanları ısıtmak için 32 derece sıcaklığında sıcak su kullanın. Ancak daha yüksek ısılardan kaçınmanız gerekir.
  • Buzdan çözülen alanların normal şartlar altında pembeleşmesi ve kendi rengine dönemsi gerekir. Ancak deri rengi siyaha yakın bir renk olarak görülürse derhal veteriner hekimine başvurmanız gerekir.

Köpekleri buzlanmadan korumak için ve soğuk ısırmasını/yanmasını önlemek için çok soğuklarda köpekleri sıcak tutmak için yardımcı olabilirsiniz.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR