Köpeklerde Clicker Eğitimi Nedir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Yavru köpeğinizi eğitmeye başladığınızda ona karşı olan sorumluluğunuzun yanında eğlenebileceğiniz ve keyif alacağınız zamanlar daha fazla olacaktır. Çünkü köpeğiniz sizi sürekli memnun etmek isteyecektir ve öğrendiklerini pekiştirerek usta ve komutan zincirini oluşturacaktır.

Clicker eğitimi ise ilk 1940’lı yıllarda balina ve yunuslarla iletişim kurmak için geliştirilmiştir. Eğitimin prensipleri köpeklere uygunluk gösterdiği için temel talimatlar için en güvenli, bilimsel ve modern yöntemdir.

Clicker Eğitimi Nasıl Çalışır?

Clicker eğitiminin temel prensibi doğru davranışa verilen klik sesi ve ödüllendirme üzerine kuruludur. Köpeğiniz neden ödüllendirildiğini anladığında ise eğitimin temelleri atılmış olur.

Klik sesiyle doğru davranış anlaşıldığında ve köpeğiniz ödüllendirildiğinde daha da hevesli olacaktır. Bu eğitim ödüllendirmek üzerine olduğu için herhangi bir caydırıcılığı yoktur ve cezalandırma gerekli değildir.

Köpeğiniz bu eğitimde her klik sesi ve iyi davranış arasındaki bağlantıyı daha fazla anlayacaktır ve ödülü için bekleyecektir. Bu aşamada ilk zamanlarda ödül olarak ödül bisküvisi verebileceğiniz gibi daha sonraları onu övme ve sevme seanslarıyla yer değiştirebilirsiniz.

Sabırlı olduğunuz sürece bir çok talimatı köpeğinize öğretebilirsiniz. Otur, dur, kalk gibi basit komutlardan sonra istediğiniz eşyayı getirtme hatta onla top bile oynayabileceğiniz bir eğitim verebilirsiniz. Alıştırmalarınızı, eğitiminizi kısa tutmanız onun sıkılmaması ve daha iyi öğrenmesi için de ayrıca önemlidir.

Köpeğinizin eğitimi ikinizin arasındaki bağı da güçlendireceği için onun istediği şefkat ve ilgi size her seferinde daha fazla sevgi olarak geri dönecektir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR