Köpeklerde Corona Virüs Enfeksiyonu

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek Korona virüsü enfeksiyonu (CCV), dünyadaki tüm köpeklerde görülebilen oldukça bulaşıcı bir bağırsak hastalığıdır. Bu belirli virüs, hem yabani hem de evcil köpeklerde görülebilir. Corona virüs kendini ince bağırsağın içinde çoğaltır, ancak ince bağırsağın ve üst lenf düğümlerinin üst üçte ikisi ile sınırlıdır.

Bir Corona virüs enfeksiyonu genellikle, sporadik semptomlara rağmen hafif bir hastalıktır. Bzen belirtiler görülmeyebilir.

Fakat bir Corona virüs enfeksiyonu başka bir enfeksiyon ile eşzamanlı olarak ortaya çıkarsa, sonuçlar daha ciddi olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan köpek yavrularında ölümler gerçekleşebilir.

Köpeklerde Corona Virüs Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir? 

Bir Corona virüsenfeksiyonunun belirtileri değişkendir. Yetişkin köpeklerde, enfeksiyonların çoğunluğu belirgin olmaz ve hiçbir semptom göstermeyebilirler. Bazen, sadece kusma ve birkaç gün hafif ishal ile hastalık geçebilir.

Ateş tipik olarak çok nadir görülürken, anoreksi ve depresyon daha sık görülür. Bazen enfekte bir köpek, hafif hafif solunum problemleri yaşayabilir. Eğer köpeğiniz daha  uzun süre ishale maruz kaldıysa ve ciddi bir su kaybı yaşadıysa bu virüs ile ciddi komplikasyonlar geliştirme riski altındadır. Köpeklerde şiddetli enterit (ince bağırsağın iltihabı) zaman zaman ölümle sonuçlanabilir bu nedenle tedbiri elden bırakmamak gerekir.  

Bu bağırsak hastalığına, hem kedi hem de köpek corona virüsü neden olur. Corona virüsenfeksiyonunun en yaygın kaynağı, enfekte olmuş bir köpeğin ya da kedinin dışkısına maruz kalınmasıdır. Virüs partikülleri vücutta kalabilir ve altı ay boyunca dışkı olarak atılır.

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR