Köpeklerde Dehidrasyon Sıvı Kaybı

yaklaşık 4 yıl önce

  • Paylaş:

Dehidrasyon, vücutta sıvı kaybı yaşanmasıdır. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de dehidrasyonun yaşanması bir çok sorunu beraberinde getirir. Vücutta yaşanan dehidrasyon hayati önem taşıyan elektrolitler ve suyun azalmasına bağlı gelişebilen komplikasyonlara sebep olabilir.

Dehidrasyonun en yaygın belirtisi cildin elastikiyet yapısını kaybetmesidir. Cilt hafifçe çekildiğinde tekrar toparlanmaz ve orijinal konumuna geç ulaşır. Başka bir endişe verici semptom ise, dişetlerinin nem kaybedip tükürüğü kuru ve yapışkan hale getirdiği kserostomi etkisidir. İleri dehidrasyonda, gözler batar ve köpek şoka girebilir.

Köpeklerde Dehidrasyon Sıvı Kaybının Nedenleri Nelerdir?

  • Sürekli kusma hali ve ishale ek olarak, bazı hastalıklar, yüksek ateş, sıcak çarpması ve sıvı alımı eksikliği de dehidrasyona neden olabilir.
  • Köpeğinizde eğer orta derecede dehidrasyon varsa, köpeği Ringer laktat solüsyonu ile (suda% 5 dekstroz ile birlikte) tedavi edebilirsiniz. Ayrıca elektrolitik  solüsyonunu köpeğin vücut ağırlığının her bir kilogramı için kilogram başına 2-4 ml (kilogram başına 1-2 ml) oranında uygulayabilirsiniz. Elektrolitle zenginleştirilmiş sular da yardımcı olabilir. Doz ile ilgili sorularınız varsa, veterinerinize başvurmaktan çekinmeyin.
  • Köpeğiniz eğer ciddi dehidrasyona maruz kaldıysa, derhal tıbbi yardım almanız gerekir. Daha fazla sıvı kaybını önlemek ve mevcut kayıpları tedarik edebilmek için intravenöz sıvıları enjekte edilecektir.
  • Sürekli kusma ve ishal şikayetiniz varsa eğer, köpeğinize uygun elektrolitik solüsyonlarını hastalık geçene kadar vererek dehidrasyonu önleyebilirsiniz. Bununla birlikte, şiddetli vakalarda intravenöz tek çözümdür.

yaklaşık 4 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR