Köpeklerde Denge Kaybı Neden Yaşanır?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde dengesizlik için ilk yardım konusunda yapılabilecek pek bir şey yoktur. Sebepleri dikkatlice gözlemlemek siz veteriner hekiminize gidene kadar, bu bilgileri toplamak çok daha hayati önem taşır. Aniden denge duygusunu kaybeden bir köpek, acil bir veteriner hekim tarafından muayne edilmeli.

Dengesizliğin en yaygın sebepleri kafa travması, orta kulak enfeksiyonları ve zehirlenmelerdir. Bu yüzden her bir ihtimal için ayrı ayrı düşünmeli ve gözlem yapmalısınız.

Gerçekleştiğinde Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle köpeğin kafasını travma belirtileri açısından inceleyin. Kesikler veya çürükler bulmanız veya şok belirtileri izlemesi durumunda, derhâl bir veteriner hekime başvurmanız gerekir. Kafa travması belirtisi yoksa ve köpeğinizin diyabetik olmadığından veya kaza geçirmediğinden emin iseniz, kulaklarını muayene edin ve mumsu bir iltihap olup olmadığına bakın. Bunlar veteriner yardımı gerektiren bir kulak enfeksiyonunu işaret olabilir.

Eğer köpeğiniz diyabetikse, köpeğinizin insülin dozajını ve programını kontrol edin ve diğer diyabet yönergelerine bakın.

Kulakta bir iltihap, akıntı yoksa eğer zehirlenme üzerine yoğunlaşmanız gerekebilir. Bu durumda köpeğiniz insan ilaçlarını yutmuş olabilir, zihni etkileyen uyuşturucu yutmuş olabilir, alkol içmiş olabilir. Bir diğer olası sebebp de köpeğiniz beyin rahatsızlığı belirtileri gösteriyor olabilir (özellikle büyük köpeklerde daha sık görülür) En doğru tanı için köpeğinizi mutlaka en kısa sürede bir veteriner hekime götürün.

Bu tür durumların yaşanmaması için insan ilaçlarını ve potansiyel olarak zehirli maddeleri daima köpeklerden uzak tutun. Ayrıca, köpek bir kulak enfeksiyonu geçiriyorsa derhal tedavisi için veteriner hekime başvurun. Diyabet hastasıysa insülin enjeksiyonlarının programına doğru bir şekilde uymalısınız.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR