Köpeklerde Diş Fırçalama Nasıl Olur?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerin diş sağlığının güven altında olabilmesi için onların beslenmelerine özen göstermeniz ilk kuraldır. Ancak beslenmelerine dikkat ettiğiniz köpeklerinizin aynı zamanda diş fırçalama gibi bakımlarını da üstlenmeniz gerekebilir. Uzmanlar köpeklerin dişlerinin belirli aralıklar ile sık sık fırçalanması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Köpeklerinizin dişlerini fırçalarken kendi dişlerinizi fırçalamak için kullandığınız diş macunlarından kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. İnsanlar için üretilmekte olan diş macunlarını köpeklerinizin dişlerini fırçalamak için kullandığınız zaman köpeğinizin ciddi bir biçimde zehirlenmesine ve hastalanmasına sebep olabilirsiniz.

Köpeklerin dişlerinin sağlıklı bir biçimde fırçalanabilmesi için üretilmiş olan diş fırçalarını kullandığınız zaman herhangi bir sıkıntı meydana gelmemektedir. Aynı zamanda köpeğinizin dişlerini fırçalama işlemlerine ek olarak köpekler için özel olarak üretilmekte olan gargaraları da kullanabilirsiniz.

Köpeklerin Diş Sağlığı için Gargara Yapılır mı?

Köpeklerin yemeklerine ve sularına katabileceğiniz gargaralar sayesinde diş taşlarının temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Köpeklerde ortaya çıkabilen diş taşları ilerleyen dönemlerde ciddi diş problemlerine ve farklı birtakım hastalıklara yol açabileceği için özellikle bu noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diş taşlarının temizliğini düzenli olarak yaptığınız takdirde dişlerin taşlara bağlı olarak çürümesini ve hastalığa yol açmasını da önlemiş olursunuz. Bu tür gargaraları ve özel şampuanları günümüzde neredeyse tüm marketlerde ve petshoplarda uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Köpeklerinizin dişlerini fırçalama sıklığını tam olarak öğrenebilmek için uzman bir veterinere de gözükebilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR