Köpeklerde Diş Üzerinde Görülen Kistler (Dentigeröz Kist)

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Dentigeröz kist diş üzerinde oluşan kistlerdir. Tıkanmamış bir dişin tacını çevreleyen dokudan kaynaklanan, kabarcıkla benzer şekilde sıvı dolu bir kesik belirir. Buldog ve Boxer cinsi köpeklerde bu kistin oluşumu daha yaygın görülür .

Köpeklerde Dentigeröz Kist Belirtileri Nelerdir? 

Belirtiler aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

  • Eksik diş
  • Kaybolan bir diş yerinde yumuşak bir şişme meydana gelir ve içi genellikle sıvı dolu olur
  • Kist belirtileri hastalığın en başında belli olmayabilir.

Teşhis için veteriner hekiminiz öncelikle diş köklerini inceleyerek kist bulgusu arayacaktır. Yapılan bu gözlem muayenesinde dikkat edilen ayırt edici bulgular keseye benzeyen ve dişi kaplayan dokulardır. Bu dokular farklı organizasyon seviyelerine sahiptir.

Radyografik görüntüleme, kesin teşhis için sıklıkla kullanılır. Radyografik sonuçlar kist bulgusunu rahatlıkla gösterebilir.

Yetişkin bir köpekte gömülü bir diş mevcut ise herhangi bir kist yapısı dişte anormal değişikliklere yol açabilir. Cerrahi operasyonda kemiğin zarar görmemesi için bu işlem titizlikle yapılmalıdır. Tedavinin ilerleyen safhalarında duruma göre antimikrobiyal ve ağrı tedavisi de ek olarak sürdürülebilir. Diş büyümesinde bir anormallik varsa eğer, muayane esnasında kist bulgularına rastlanmasa da, yine de diş sağlığı için yapılması gereken o dişin çekilmesidir.

Diş hastalıklarının yayılma riski ve hastalığın ilerlemesi bir çok sağlık problemlerini de beraberinde getireceğinden köpeğinizde herhangi bir diş sorunu gördüğünüzde zaman kaybetmeden tedavisine başlamak üzere veteriner hekiminize başvurmalısınız.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR