Köpeklerde Eklem Çıkığı Belirtileri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kemik, tüm memelilerde vücudun mimari çerçevesi olarak işlev görür. Vücutların canlı organları şekillendirmesini ve korunmasını sağlayan katı bir yapıdır. Çoğu bağlantının, bir araya getiren (toplanan) kemikleri bir araya getiren bir kapsülü vardır. Bu kapsül, deriyi stabilize eden kalın, lifli bir tabakaya sahiptir. Bu nedenle, eklemler hasar görürse, bozulursa veya anormal gelişim gösterse de dengesiz hale gelirler.

Lüksasyon terimi, bir eklemin yerinden çıkması ve tamamen kesilmesi için kullanılır. Eklem çıkığı durumunda ise, eklem etrafında bulunan bağlar gibi destekleyici yapılar hasar görmüştür veya eksiktir.

Köpeklerde Eklem Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

  • Ağrı
  • Eklem yerlerinde şişme
  • Etkilenen kemik bölgesinin kullanılamaması
  • Topallık

Eklem çıkığının iki temel formu vardır: travma kaynaklı çıkık veya doğuştan var olan doku bozukluğu sonrasında oluşan çıkıklık. Eklem çıkığının sonuncu evresinde stres daha da ağırlaşır.

Teşhis Aşaması

Veteriner hekiminiz, köpeğinizin detaylı bir geçmişini isteyecek, semptomların doğasını ve sıklığını soracaktır. Daha sonra köpeğinizin, özellikle eklem çevresindeki alanlar üzerinde tam bir muayenesi yapılacaktır.

Veteriner hekiminiz, etkilenen eklemler için sizden birden fazla röntgen isteyebilir. Bu işlem teşhisin onaylanmasında yardımcı olacaktır. Veteriner hekiminiz ayrıca gerekli gördüğü taktirde başka testler de yapabilir. Ancak ilk aşamada röntgen tam bir teşhis sağlayabileceğinden ilk olarak röntgen sonuçları incelenir. Tedavi aşamasında köpeğinize ağrı kesici vererek onu yatıştırmak istiyorsanız da yine veteriner hekiminize danışmadan vermeyiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR