Köpeklerde Elektrik Çarpması Yaralanmaları

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Elektrik çarpmaları çok tehlikeli bir durumdur. Özellikle genç köpekler yaramaz davranışlarıyla bu tür durumlara maruz kalabiliyor. Bununla birlikte eğer köpeğinize elektrik çarpmışsa yardım etmeden önce kendi güvenliğinizi düşünmeniz ve dikkatli olmanız yerinde olacaktır.

Elektrik kaynağına ya da kablolara yaklaşan ve bir şekilde elektrik çarpması ile sonuçlanan olaylarda köpekler sersemlik geçirir. Elektrik çarpması sıvı teması yoluyla da gerçekleşebilir. Örneğin köpeğiniz ucu açık bir kablonun yakınına idrarını yaparsa veya bulunduğu yer ıslaksa elektrik çarpma riski çok yüksektir. Bir diğer tehlike ise doğanın bize gösterdiği yıldırım tehlikesidir. Yağmurlu havalarda, özellikle ağaçlık alanlarda köpekler yıldırım tehlikesi dolayısıyla salınmamalıdır.

Güç kablolarını çiğneme köpeklerde elektrik çarpmasının en yaygın nedenidir.

Elektrik Çarpmasından Şüphelendiğiniz Zaman

Köpeğe ya da onunla halen temasta olan sıvıya dokunmayın; özellikle köpek sertse – kendiniz de ölümcül bir elektrik çarpması yaşayabilirsiniz. Bunun yerine, şunları yapmalısınız:

  • Elektriği acilen kaynağından kesin
  • Akımı kapatamıyorsanız, köpeği elektrik kaynağından ya da sıvı havuzundan uzak bir mesafeye taşımak için tahta süpürge kolu (veya diğer uzun, iletken olmayan nesnelerden) kullanın.
  • Köpeğin nabzını ve solunumunu kontrol edin, gerekirse suni solunum ve CPR yapın.
  • Köpeğin eğer yaralanmalardan dolayı ağzı yandıysa, hasarın acısını azaltmak için bölgeye soğuk kompres uygulayın.

Köpek iyileştikten sonra:

Hemen veteriner hekimine götürün ve 24 saat boyunca nabzını sık sık kontrol edin.

Köpeğiniz elektrik çarpması sonucu normal bir şekilde iyileşir gibi görünse bile, onu veterinere götürmek çok önemlidir. Akciğerlerde oluşabilecek iç hasar, sıvı birikimi gibi durumların yaşanmaması için veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir.  

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR