Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerde gençlik hastalığına yol açan virüs Canine Distemper adı verilen virüstür. Viral enfeksiyonların tamamında olduğu gibi bu hastalıkta da köpeğin bağışıklık durumu büyük bir önem taşımaktadır. 6 aylıktan küçük yavru köpeklerde görülebilen bu hastalık, 2 yaşına kadar geçirilecek olan dönemdeki tüm köpekler için riskli bir hastalıktır.

Virüsün bulaştığı köpeklerde gözlemlenen belirtiler arasında göz akıntısı, burun akıntısı ve dışkıda gözlemlenen yeşil renkler yer almaktadır. Bu hastalık mama kabı, su kabı, yatak ve fırça ile tasma gibi ortak kullanılabilen eşyalar üzerinden de bulaşabilmektedir.

Kolloidler ise bu hastalığın olmazsa olmazıdır. Konsantre gamma globülin, antiviral serumler ve immun mediatörler hastalığın tedavisinde kullanılır. Ayrıca ilaç tedavisi ile birlikte köpeklere uygun bir diyet programı da uygulanması gerekebilir.

Solunum Sistemi Formu

Hastalık ilk olarak göz akıntısı formunda seyreder. Köpeklerin gözkapakları birbirine yapışır ve gözlerin içi koyu renkli bir kırmızı rengini alır. İlk semptom bu olduğu için hastalığın teşhisi zor olabilmektedir. Çünkü bu durum farklı birtakım hastalıklarda da ortaya çıkabilmektedir.

Hastalığın teşhisinde en önemli nokta ise solunum sistemi formunda ortaya çıkar. Köpeklerin burun delikleri mukoprulent sıvı ile tıkandığı için sağlıklı bir şekilde solunum yapamazlar. Bu sebepten dolayı ani kilo düşüşleri ve iştah kayıpları da meydana gelebilir. Köpeğin solunumu için yoğun bakım ve oksijen desteği ilerleyen süreçlerde gerekli olabilmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR