Köpeklerde Göz Yaralanmaları

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

En küçük göz yaralanması bile (örneğin küçük bir çizik) enfekte bir yaraya ve görme kaybına dönüşebilir. Asla köpeğinizin sağlığı ile kumar oynamayın. Küçük bir göz yaralanmasında dahi profesyonel yardım alın.

Köpeğinizin kaşlarını çattığını, parlak ışıklardan kaçınıp aşırı derecede gözlerini açıp kapattığını görürseniz, dostunuzun gözlerini dikkatlice muayene edin. Çokça göz yaşı akıtmak, yeşil veya sarı renkte görülen akıntılar sıkça görülen işaretlerdir. Bu belirtiler bazen göz çevresinde de görülebilmektedir.

İnsanlarda olduğu gibi, gözde yaralanmalar genellikle göze küçük bir nesne girdiğinde veya yerleştiğinde ortaya çıkar. Buna ek olarak, korneanın çizilmesi veya pençelenmesi, anormal büyüme artışı ve göz kapaklarının ters çevrilmesi göz yaralanmalarına neden olabilir.

 Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler:

Göz, eğer soketinin dışındaysa, acil bir durum olarak değerlendirilmelidir. Her dakika köpeğiniz için değerlidir ve görme yetisini kaybetmesine izin vermeden veterinerlik oftalmolojisine başvurmalısınız.

Gözü kesinlikle soketine geri koymaya çalışmayın. Gözü nemli, temiz bir bezle örtün ve gevşekçe başın üzerine sarın. Hızlı bir şekilde yapabiliyorsanız eğer, gözü korumaya yardımcı olması için bezi ılık, tuzlu su veya aşırı doygun bir şeker solüsyonuyla ıslatın. Köpeği olabildiğince sessiz ve sakin tutarak doğrudan bir veterinerlik oftalmolojisine gitmelisiniz.

Köpeğinizin gözünün içinde bir cisim olma ihtimaline karşılık  üst göz kapağını kaldırmak için başparmağınızı kullanın ve altındaki pislikleri kontrol edin. Diğer eli kullanarak alt kapağa da aynı işlemi uygulayın.

Çıkarmaya ihtiyaç duyulan bir cisim görebiliyorsanız, ılık su ile yıkayın ya da nemli bir pamuklu çubukla bölgeyi temizlemeye çalışın. Nesneyi çıkaramıyorsanız eğer gözü sarın ve köpeğinizi derhal veteriner hekime gösterin.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR