Köpeklerde Hamilelik Belirtileri ve Doğum Öncesi Davranışlar

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerde hamileliğin en belirgin belirtileri iştah artışı, kilo alma ve memelerin büyümesidir. Yalancı hamilelik vakası köpeklerde de yaşanabildiğinden bu belirtileri yalancı hamilelik yaşayan köpekler de gösterebilir. En doğru teşhis ise 28. günde veteriner hekiminizin yapacağı elle yapacağı muayenede koyulabilir.

Köpeklerde hamilelik dönemi yaklaşık olarak 63-64 gün sürer. Bu dönemde köpeğinizin ya da bakımını üstlendiğiniz köpeğin çok iyi beslenmesi gerekir. Köpeğinizi bu dönemde daha bilinçli bakmanız gerektiğinden veteriner hekiminizle köpeğinizin hamilelik döneminde ve emzirme döneminde nasıl beslemeniz gerektiğini ve acil durumlarda yapmanız gerekenleri konuşmalısınız.

Doğum Hazırlığında Yapmanız Gerekenler

Doğumdan önce eğer köpeğinizin doğumunu rahatça yapabileceği bir yer hazırlamadıysanız ve doğum sandığına alıştırmadıysanız, doğumdan bir kaç gün önce yavrularını doyurmayı düşündüğü yerde yuvasını kurmaya başlar. Köpeğiniz bu doğum yeri arayışı içinde dolap içleri, yatak altları gibi sizin istemeyeceğiniz yerleri tercih edebilir.

Bu gibi durumların yaşanmaması için doğum sandığını oluşturmalı ve doğumdan önce köpeğinizi bu sandığa alıştırmalısınız. Yuvanın cereyan almaması, iki tarafının alçak, sıcak ve kuru olması gerekir. Doğum için ayırdığınız alanın köpeğiniz ve yavruları için ideal genişlikte olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Temizlik açısından ve pratiklik açısından gazete kağıtlarını yuvaya sermek iyi bir fikirdir ancak yavrular büyüdükçe daha sağlam malzemeler koymalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR