Köpeklerde İdrar Mesanesi Disfonksiyonuna Bağlı Anormal İdrar Çıkışı Vesico Üretral Divertikül

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde Vesico Üretral Divertikül

Bu, hastaklık köpeğinizin normal idrar çıkışını bozar ve üriner sistem enfeksiyonlarına duyarlı hale (açık ve savunmasız) getirir. Düzgün tedavi edilmezse, durumköpeğinizin yaşamı boyunca devam edebilir. 

Köpeklerde Vesico Üretral Divertikül Belirtileri Nelerdir?

  • İdrarda kan (hematüri)
  • Zor idrara çıkma (dizüri)
  • İdrar sıklığının artması (pollakiuria)

Köpeklerde Vesico Üretral Divertikülü Oluşturan Sebepler Nelerdir?

Vezikoürekal deivertiküller genellikle rahimde veya doğum sırasında ortaya çıkar. Bununla birlikte, mesaneye gereğinden fazla baskı uygulayan hastalıklardan (örneğin bakteriyel idrar yolu enfeksiyonları, ürolitleri ve üretral tıkaçlar) ortaya çıkması da söz konusudur. Vesico Üretral Divertikülü için cins ya da yaş yatkınlığı yoktur. Her yaştan ve cinsiyetten köpek bu hastalığa maruz kalabilir.  

Veteriner hekiminize belirtilerin başlangıcını ve doğasını içeren köpeğinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecek. Veteriner daha sonra, biyokimya profili, ürnaz ve tam kan sayımı (CBC) yanı sıra eksiksiz bir fizik muayene yapacak ve bunun sonucunda durumun altında yatan nedeni ve eşzamanlı bozuklukları belirleyecektir.

Tanıyı doğrulamak için en iyi araç, kontrast madde kullanırken uretra ve mesane ışınlarıdır.

Tedavi seyri nihayetinde vesico üretral divertikülü altında yatan nedene bağlı olacaktır. Konvansiyonel tedaviye cevap vermeyen köpeklerde kusuru düzeltmek için ameliyat gerektirebilir.

Enfeksiyonun durumunu değerlendirmek için idrar örnekleri alınan düzenli takip muayenelerini ihmal etmemeniz gerekecektir. Bazı idrar yolu enfeksiyonları uzun süreli antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR