Köpeklerde İltihaplı Burun Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Hepimizin bildiği gibi köpekler hasta olduklarını konuşarak dile getiremezler ama köpeğini seven ve onunla yakından ilgilenen bir köpek sahibi için sevimli dostunun hasta olduğunu anlamak pek de zor değildir. Çünkü köpekler hasta olduklarında hem her zamankinden farklı davranışlar sergilerler hem de fiziksel olarak bazı emareler ortaya çıkar, iltihaplı burun akıntısı da bu emarelerden biridir. Köpeklerde iltihaplı burun akıntısı bazı ciddi hastalıklara işaret edebilen bir semptomdur, yani tek başına bir hastalık değil farklı hastalıklarla ortaya çıkan bir belirtidir.

Köpeklerde iltihaplı burun akıntısı nedenleri arasında şunlar sayılabilir;

  • Buruna kaçan yabancı nesneler
  • Viral hastalıklar
  • Rhinitis
  • Nezle ya da grip

Gördüğünüz gibi köpeklerde iltihaplı burun akıntısı farklı hastalıklara işaret edebilen bir semptomdur.

Tedavi

Köpeklerde iltihaplı burun akıntısı tek başına bir hastalık olmadığı için tedavisinde öncelikle bu semptomun ortaya çıkmasına yol açan hastalık ya da etkeni bulmak gerekir. Başta viral hastalıklar olmak üzere bu nedenlerin bazıları çok ciddi hasta ölümcül olabilir. Bu yüzden köpeğinizde burun akıntısı varlığını fark ettiğiniz anda hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız hayati önem taşır.

Zira geç kalındığında tedavi de güçleşecektir. Bu yüzden eğer köpeğinizin burnu iltihaplı ya da iltihapsız şekilde akıyorsa derhal veterinere başvurup bu semptoma yol açan etken ya da hastalığın teşhis ve tedavi edilmesini sağlamanız köpeğinizin hayatının kurtulmasını sağlamak için vazgeçilmezdir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR