Köpeklerde İris Kistleri - İridosilüler Kistler

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

Bazen iris kistleri veya üveal kistler olarak adlandırılan iridosiliyer kistler çoğunlukla iyi huyludur ve hiçbir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte, bazen görme duyusuna zarar verip geçici görme kaybına da sebep olabilirler.

Köpeklerde İris Kistlerinin Belirtileri Nelerdir?

Kistler gözün çeşitli bölgelerinde belirebilir. Hafif renkte veya koyu renkte olabilirler ve yarı saydamdırlar. Şekil olarak genellikle küresel olabilirler. Kistten kiste boyutlarında önemli değişiklikler olabilir ve iris kistleri birden fazla yerde oluşabilir. Aynı zamanda bir veya iki gözün her birinde de görülebilirler.

Çoğu durumda, bu kistler tesadüfi bir bulgu ile ortaya çıkar (rutin kontroller gibi). Ancak, yalnızca görmeyi bozacak veya gözün normal işleyişine müdahale edebilecek kadar büyük olduklarında sorun yaratırlar.  Bu hastalık aynı zamanda glokom iridosiliyer kistlerle ilişkili bir komplikasyon da olabilir. Bunu ancak muayene ve tetkikler belirleyebilir.

Köpeklerde İris Kistlerine Sebep Olabilen Etmenler Nelerdir?

Kistler doğuştan veya sonradan edinilmiş olabilir.

Doğuştan gelen  kistler gözdeki gelişimsel bir anormallikten kaynaklanır ve kistten etkilenen köpekler, kistlerle birlikte doğarlar.

Sonradan edinilen kistler ise, göz travması veya üveitin (gözün koyu katmanlarının iltihabı) bir sonucu olabilir. Ancak sonradan oluşan iris kistlerinde bir çok vakada neden bilinmemektedir. 

Çoğu durumda iris kisti için hiçbir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Hasta köpekte eğer üveit veya glokom mevcut ise, bu hastalıkların uygun şekilde tedavi edilmesi gerekecektir. Gerektiğinde özellikle büyük kistleri çıkarmak için lazer koagülasyonu kullanılabilir.

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR