Köpeklerde İshal Nasıl Durdurulur?

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İshal, köpeklerde sık görülen bir sorundur, çünkü köpekler hemen her şeyin kokusunu merak edip ağzına götürmeye çok meyillidir. Ancak aynı zamanda, ishal şiddetliyse bazı ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden köpeğinizi iyice gözlemlemeli ve ishalin altında yatan sebebi tespit etmeniz teşhis ve tedavi açısından yararlı olacaktır.

Elbette katı olmayan dışkı, ishalin başlıca göstergesidir. İshale ayrıca kusma, iştah kaybı, kilo kaybı, karın ağrısı, letarji ve diğer hastalık semptomları da eşlik edebilir.

Köpekte aniden gelişen ishal, genellikle stres, diyetteki ani bir değişiklik, viral bakteriyel veya paraziter enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.

Kronik ishal ise, diyet alerjileri veya intoleransları, stres, bazı parazit türleri (örneğin giardia, kanca kurtları, yuvarlak solucanlar ve kamçı böcekler), bakteriyel enfeksiyonlar, pankreas hastalığı, inflamatuar barsak hastalığı, bazı kanser türleri ve gastrointestinal sistemin dışındaki hastalıklar (örneğin, karaciğer yetmezliği veya kalp hastalığı) gibi sebeplerden kaynaklanır.

İshal Durumunda İlk Yardım Tavsiyeleri

Sadece ishal olan köpekler için:

Dehidrasyonu önlemek için köpeğin bol miktarda temiz suya içtiğinden emin olun. Köpeği sürekli olarak su içmeye teşvik edin. Gerekirse suya ek olarak tavuk, ya da sığır eti de verebilirsiniz.

Köpeğe küçük bir öğün haşlanmış tavuk (içinde kemik ve cilt olmayacak) ve beyaz pirinç verin. Dışkı tutarlılığı normale dönene kadar bu sizin köpeğiniz için tercih edeceğiniz diyet olabilir.

İshal 24 saatten fazla sürerse ya da köpeğinizin durumu her an kötüleşirse hemen veterinerinizi arayın.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR