Köpeklerde İstemsiz Göz Hareketi Nistagmus

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Nistagmus, gözbebeklerinin rastgele ve ritmik salınımıyla tanımlanan bir durumdur; yani bu hastalıkta gözler istemeden ileri geri hareket eder veya sallanır. Nistagmus hem köpeklerde hem de kedilerde görülebilir ve hayvanın sinir sisteminde bir sorunun karakteristik bir işaretidir.

Köpeklerde Nistagmus Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Patolojik ve fizyolojik olmak üzere 2 tip nistagmus mevcuttur. Nistagmusların çeşitleri gözün istemsiz hareketine bağlı olarak başka varyasyonlara da ayrılır. Bir çok sebep nistagmus hastalığına sebep olabilir. Önceleri bu hastalığın herhangi bir tedavi yokken, günümüzde ilaçlarla tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Köpeklerde Nistagmus Hastalığının Oluşma Sebepler Nelerdir? 

Birçoğu periferik bir vestibüler veya merkezi vestibüler hastalıktan kaynaklanan, nistagmusa yol açabilecek çeşitli nedenler vardır. "Denge sistemi" olarak adlandırılan vestibüler sistem, baş ve bedenin uygun dengesinin sağlanmasından sorumlu olan duyusal sistemdir.

Nistagmusa yol açabilen periferik vestibüler hastalıklar arasında; hipotiroidizm, travmatik yaralanmalar (bir araba kazasında elde edilenler gibi) ve neoplastik tümörler bulunur.

Nistagmusa neden olan santral vestibüler rahatsızlıklar arasında ise; tümörler, tiamin eksikliği, gençlik hastalığı gibi viral enfeksiyonlar ve bunun sonucunda ortaya çıkan iltihap, kalp krizi, kalpteki kanamalar ve toksinlere (kurşun gibi) maruz kalmayı içerir.

Tedavi ve tedavi sonrası bakan tamamen bozukluğun altta yatan nedenine ve semptomların ciddiyetine bağlıdır. Genel olarak, merkezi bir vestibüler hastalık teşhis edilirse köpek daha yoğun bir bakıma ihtiyaç duyacaktır.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR