Köpeklerde Kalın Bağırsak Ülseri Belirtileri

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerde kalın bağırsak ülseri, hastalığın yayılmasına ve hastalık aşamasına bağlı olarak gelişir. Hastalığın ilk evrelerinde pek bir belirti gözlemlemek mümkün olmasa da ilerleyen zamanlarda aşağıdaki belirtiler gözlemlenebilir.

Köpeklerde Kalın Bağırsak Ülseri Belirtileri 

  • Dışkılama sıklığının artması ve kanlı, mukuslu ishal
  • Kramp tarzında rektal ağrılar (Klinik adı Tenesmustur. Daha önce dışkı yapıldıysa bile tekrar dışkı yapma ihtiyacı hissi yaratır)
  • Kilo kaybı ve tüy dökülmesi hastalık sürecinde ya da daha sonra gelişebilir.

Köpeklerde Kalın Bağırsak Ülseri Sebepleri Nelerdir? 

Boxer cinsi  köpeklerde kalın bağırsak ülseri hastalığı gen yatkınlığından kaynaklanır ve kalıtsaldır. Ancak diğer ırklarda ırklar için hastalığın sebebi bilinmemektedir.

Veteriner hekiminiz öncelikle kalın bağırsak için olası diğer nedenleri ekarte edecektir. Çünkü bu durum için pek çok olası nedeni vardır ve dolayısıyla veteriner hekiminiz muhtemelen ayırıcı tanı kullanacaktır.

Bu süreç, doğru bozukluğa karar verilene ve uygun tedavi yöntemi belirlenene kadar, daha yaygın nedenlerin her birini ortadan kaldıran, belirgin dışsal semptomların derinlemesine incelenmesi yapılır. Belirgin ve yaygın semptomlar ayırıcı tanı için zorluk çıkartacağı için öncelikle belirgin ve yaygın semptomlarla uğraşılır.

Bu süreçte IBD, bulaşıcı bağırsak hastalığı, paraziter bağırsak hastalığı ve alerjik bağırsak hastalıkları ayrı tutulur. Bu hastalıkların tedavileri farklı şekildedir.

Köpeğinizin bağırsak ülseri ilerlememiş ise ayaktan tedavi yeterli olacaktır. Veteriner hekiminiz eğer hastalığın ilerlediğini görürse ya da nüks ettiğini teşhis ederse antimikrobiyaller ve anti-inflamatuar ilaçlar reçete edebilecektir.

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR