Köpeklerde Kalp İlacı Zehirlenmesi - Digoksin Zehirlenmesi

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerde Digoksin Zehirlenmesi

Digoksin konjestif kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılır. Birincil fayda etkisi kalp kontraksiyonuna yardımcı olmaktır. Ancak veterinerin tedavi boyunca digoxin kan seviyelerini izlemesi gerekecektir.

Doz aşımı zehirlenmeye yol açabileceğinden dolayı, köpek sahipleri veteriner hekimler tarafından doz konusunda ve doz aşımındaki belirtiler konusunda bilgilendirilir. Çünkü zehirlenmenin ayırt edici bir etkisini görmek bazen zor olabiliyor. Bu durumu oluşturan sebep ise, zehirlenme belirtilerinin kalp yetmezliği belirtilerine benzemesidir.

Digoksin zehirlenmesi hem köpekleri hem de kedileri etkiler.

Köpeklerde Digoksin Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Zehirlenme gerçekleştiğinde, kalp yetmezliğine neden olan anormal kalp ritimleri ortaya çıkabilir. Tipik olarak depresyon, iştahsızlık, kusma ve ishal etkilenen bir köpeğin göstereceği ilk belirtilerdir. Tedavi edici doz ile ve toksik düzey dozu birbirine çok yakın olduğundan, ilaç ideal dozda verildiğinde bile bu durum ortaya çıkabilir. Bu yüzden veteriner hekiminizin kontrolü dışında bu ilacı evde kullanmamanız gerekir.

Aşırı doz ile köpek komaya girebilir veya nöbet geçirebilir. Herhangi bir zehirlenme belirtisinin varlığında gecikmeden veteriner hekiminize gitmelisiniz.

Serumdaki digoksin seviyesini değerlendirmek için rutin kan örneklerine sahip olmak önemlidir. Dozlar başlangıçta zayıf vücut ağırlığına göre verilir, ancak her köpek ilacı farklı şekilde metabolize eder. Bu nedenle, veteriner hekiminiz tedavi boyunca serum digoxin seviyesini belirlemek için bir kan örneği alacaktır, ancak elektrolitler, organ fonksiyonları ve hücre sayıları için ek kan analizleri de önemlidir ve gereklidr.

Anormal ritimleri kontrol eden (aritmiler) için bir elektrokardiyogram, prognozun belirlenmesinde ve uygun bir tedavi planında kritik öneme sahiptir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR