Köpeklerde Kalp Kurdunu Önlemenin Doğal Bir Yolu Var Mıdır?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kalp kurdu önleyici ilaçların köpeğinize neler yapacağından endişeleniyorsanız eğer yalnız değilsiniz. Aslında bir çok evcil hayvan sahibi, önleyici ilaç kullanımlarını tekrar gözden geçiriyor ve doğal yöntem arıyorlar.

Ancak kalp kurdu önleyici ilaçların bırakılması ciddi sorunlar doğurabilir. Bu yüzden ilacı vermeyi kesmeyi de veteriner hekimine danışmadan yapmamalısınız. Köpek sahipleri köpekleri için en iyi seçenekleri bulmak için doğrudan veteriner hekimlerine danışmalılardır.

Piyasada bir çok çeşitte kalp kurdu önleyici doğal alternatifler mevcuttur. Bunların çoğu sıvı özütlerin, otların ve esans yağlarının bir kombinasyonu olup bazıları da silisli toprak ve siyah ceviz içerir. Ancak bu ürünler de bir çok tehlike barındırır. Doğal koruyucu madde olarak satılan bir çok ürün aslında tehlikelidir. Çünkü sarımsak, kuzukulağı bitkisi ve tahıl içeriklerine sahip hastalık önleyici karışımlar kediler ve köpekler için toksik etki yaratır yani zehirleyebilir. Verilen para bir yana köpeğinizin sağlığını da tehlikeye atmış olursunuz.

Aynı zamanda bu doğal karışımlar kalp kurtlarını önleme konusunda da yeterli değildir. Yüzde yüz bir etki olmayacağı gibi kalp kurdunu önlemek isterken, karışımın yan etkisiyle başka komplikasyonların oluşması da mümkündür.

Teorik olarak bağışıklık sistemi güçlenen hayvanlar, enfeksiyonlara karşı tek başına mücadele edebilir gibi bir önerge vardır ama bu yanlıştır. Nasıl ki sağlıklı bir gezgin insan yanına anti-sıtma hapı taşıyorsa, sağlıklı bir köpeğin de kalp kurdu enfeksiyonu geçirmesi de olası değildir. Yani bağışıklık sisteminin dışında gelişen bu olaylar tamamen önlem ve sağlıklı yaşamakla alakalıdır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR