Köpeklerde Kanlı İshal Nedir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Diarrhea olarak adlandırılan köpeklerde ishal hastalığı bazı zamanlar basit nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen, bazı zamanlarda ise ciddi sağlık sorunlarından ve enfeksiyonlardan kaynaklanabilen hastalıklardandır. İshal hastalıktan ziyade aslında burada sizlere mide bağırsak kanalının tam olarak işlevini yerine getiremediğini göstermektedir.

Köpeklerde kanlı ishal ise biraz daha tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığa sebep olan canin parvo virüs tip 2 olmaktadır. Mide ve bağırsak mukozalarında çok ciddi iltihaplanmalar ortaya çıkabilir. Virüs doğada dayanıklı bir virüs olduğu için bulaşması da kolay olmaktadır.

Ağız ve burun yolu ile köpeklerin vücuduna giren virüsler 4 ile 6 gün boyunca herhangi bir belirti göstermeden vücut içerisinde çoğalmaya devam ederler. Bu süreç sonrasında kemik iliği, ince bağırsak epitelleri gibi hücreler hızlı bir şekilde bölünerek dağılır ve virüs çoğalmaya devam ediyor.

Su Kaybı Sonucunda Ölüm Gerçekleşebilir

Enfeksiyonun gidişatı ve şiddeti hasta köpeğin yaşı ve cinsine göre değişkenlik gösterebilir. Bu süreçler içerisinde şiddetli kusma, kanlı ve mukuslu ishal gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Hastalığın bu evrelerinde sadece birkaç gün içerisinde köpekleri öldürebileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Su kaybının hızlı olduğu durumlarda köpeklerin kanlı ishale bağlı olarak ölümleri 48 saat içerisinde gerçekleşebilir. Kalbin etkilendiği durumlarda ise konjesyona bağlı kalp yetmezliği ortaya çıkarak ölüm gerçekleşebilir.

Kanlı ishal hastalığa köpeğinizin yakalanmasını istemiyorsanız düzenli olarak aşılama yaptırmalısınız. Ayrıca hastalığın tedavisi de erken teşhis sayesinde mümkün olabilmektedir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR