Köpeklerde Karsinoid Kanseri (Karsinoid Sendrom ve Tümör)

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Karsinoid tümörler, tipik olarak gastrointestinal sistemin küçük nöroendokrin tümörleri olup serotonin salgılarlar; doğal olarak ortaya çıkan nörokimyasal, genellikle uyku ve hafıza işlevleriyle ilişkilidir. Karsinoid tümörler, mide ve bağırsak gibi organların mukozal astarının endokrin hücreleri (salgılayan hücreler) tarafından oluşturulan nadir, yavaş büyüyen tümörlerdir. 

Karsinoid tümörler hayvanlarda nadir görülmesine karşın, genellikle dokuz yaşından büyük köpeklerde görülürler. Kedilerde görülme olasılığı da vardır.

Köpeklerde Karsinoid Kanser Belirtileri Nelerdir? 

Köpeklerde görülen primer karsinoid tümörler genellikle mide, ince bağırsak, kolon, akciğerler, safra kesesi ve karaciğerde bulunur. Hayvanlardaki karsinoid tümörlerin genel klinik semptomları;

  • anoreksiya,
  • kusma,
  • diszikoza,
  • karaciğer yetmezliğine bağlı kilo kaybı ve kalp rahatsızlığıdır. 

Köpeklerde Karsinoid Kanser Hastalığının Altında Yatan Sebepler

Birçok kanser türü gibi, karsinoid tümörler için gerçek nedenler ve risk faktörleri bilinmemektedir. Köpeklerde klinik belirtiler büyük ölçüde değişken olur. Tümörün konumuna ve metastazın ne derece ilerlediğine bağlı olarak da değişkenlik gösterir.

Tümörün büyüklüğü ve organın işlevselliğini nasıl engelleyebileceği de, evcil hayvanınızın acı hissedip hissetmediği, ölümcül olup olmadığı konusunda bir ölçüt olarak görülmektedir. 

Bu tümörler son derece tehlikelidir. Çoğu zaman köpekler bu tümörlerin belirtilerini göstermezler. Eğer köpeğinizde başka rahatsızlıklar var ise, hastalığın altında neden olarak da ortaya çıkabileceğinden, önceki rahatsızlıkların rutin kontrollerinin yapıldığından da emin olmalısınız. Böylelikle erken teşhisle güzel dostunuzun hayatını kurtarmış olursunuz.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR