Köpeklerde Kemik Deformitesi ve Cücelik

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Osteokondrodisplazi (OKB), kemik ve kıkırdağın büyüme ve gelişimsel anomalisidir. Bu bozukluklar genetik olarak edinilir.

Cüceliğin Belirtileri Nelerdir?

Normalden daha büyük baş, anormal kemik şekli, zayıf büyüme veya büyüme eksikliği, kemiklerin normalden kısa görünmesi, büyütülmüş eklemler, ön ayaklarda eğilme (ön bacakların etkilenme olasılığı daha yüksektir)

Vücudun her iki tarafında omurilik bozuklukları.

Cüceliğe Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Bu rahatsızlık baskın bir genetikten gelen bozukluktur, yani her iki cinsiyete göre de geçilebilir. Sadece bir ebeveynin, potansiyel olarak etkileyebilecek gen taşıması yeterlidir.

Tanı konduktan sonra, veteriner hekiminiz problemi ameliyatla düzeltmeye karar verebilir. Bununla birlikte, bu düzeltici ameliyatın sonuçları genellikle tatmin edici değildir. Kemik deformiteleri bu hastalar için önemli derecede ağrı oluşturabileceğinden birçok hastada ağrı kesici ilaçlar önerilmektedir. Köpeğinizin rahatlık bir yaşam sürmesi ve öngörülen ömrü, sorunun ciddiyetine bağlıdır. Sorun nispeten küçükse, köpeğinizin rahat ve sağlıklı bir yaşam sürebilme ihtimali oldukça yüksektir.

Köpeğinizin Yaşam Standardını Yükseltmek 

Bu bozukluğun tedavisinde kesin bir tedavi seçeneği yoktur ve tedavinin sonucu, bozukluğun şiddetine ve hangi kemiklerin etkilendiğine göre değişir. Bazı köpekler için kemiklerde anormal doku büyümesi can sıkıcı olabilirken bazıları için bu kadar etkili olamayabilir.

Sağlıklı bir diyet yaptığınızdan, köpeğinizin kilosunun ve fiziksel sağlığının normal olduğundan emin olun. Çünkü bu hastalıkta obezite riski de büyüktür. Veteriner hekiminiz  eğer ağrı kesici ilaçlara başlamayı önerirse, talimatlara uyarak dikkatli kullanın.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR