Köpeklerde Kesikler ve Çürükler

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpekler, özellikle de maceraperest köpek ırkları her zaman küçük cilt yaralanmalarına maruz kalırlar. Kesikler ve çürükler bir kaya yada sert bir cisme sürtünme ile aşınmalardan, küçük kan damarlarına zarar veren bir nesneye çarpanın sonucu olarak, diken veya diğer keskin nesnelere temas yoluyla oluşabilir.

Bu durumlara bir önlem olarak, dışarıya çıktıktan sonra veya işten eve döndüğünüzde, köpeğinizde herhangi bir kesik veya çürük olup olmadığına bakmak için daima onu ayrıntılı bir şekilde muayene edin. Herhangi bir yara ya da kesik izi gözlemlerseniz daha derin bir başka yara olup olmadığını tekrar kontrol edin.

Küçük yaralanmalar genellikle bacaklarda ve patilerde, özellikle orman ve çalılık alanlarda yapılan egzersiz sonrasında görülür.

Kesikler ve Çürükler İçin Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

  • Yaralanma çok kanlı ve derinse öncelikle sıcak suyla seyreltilmiş bir antiseptik ile yarılı bölgeyi temizleyin.
  • Yaralanmayı temizlemek için bir bez veya havlu kullanın; Pamuk ve diğer gevşek lifli malzemelerden ise kaçının, aksi halde iplikler yaraya yapışır.
  • Dondurulmuş su torbası veya sadece soğuk ıslak bir havluyu yara üzerinde tutun. Birkaç dakika özellikle çürükler üzerine bu soğuk kompresi yapmaya devam edin.
  • Köpeğinizin yalamasını önlemek için yarayı sarın.
  • Veterinerinizi daha fazla tavsiye için arayın, yaralanmayı tanımlayın ve biliyorsanız eğer yaralanmanın nedenini de aktarın.

Yara iyileşene kadar bandajları her gün değiştirmeniz ve ıslanmalarını önlemeniz gerekir. Bandajları değiştirdiğinizde bandajlarda kötü bir koku fark ederseniz, derhal veterinerinize başvurun.

Küçük yaralanmaları tedavi ederken, etkilenen bölge için günde iki ila üç kez antibiyotik merhem uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte köpeğiniz bu bölgeyi sürekli yalamak isteyeceğinden merhem uygulaması tamamladıktan sonra onu bir süre gözlemlemeniz gerekebilir.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR