Köpeklerde Koma

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Koma, aşırı sıcaklıklardan ilaç tedavisinin olumsuz reaksiyonlarına kadar birçok sorundan kaynaklanabilir. Koma genellikle kan şekerinin düzene sokamayan diyabetik köpeklerde görülür.

Koma durumundaki Bir Köpek Nasıl Anlaşılır?

Köpeğiniz uyuyor gibi görünüyorsa, ağrıya ya da uyarana tepki vermiyorsa, komada olabilir. Bu durum içindeyken kas kasılmaları, titremeler ya da vücutta gerilmeler de görülebilir.

Köpeğinizi Komaya Sokan Ana Etmenler Nelerdir?

Şeker hastalığında kandaki glukoz çok düşük veya yüksek olduğundan dolayı köpeklerde en yaygın koma sebeplerinden biri olarak görülüyor. Koma halinde olabileceği diğer durumlar ise: aşırı sıcaklığa maruz kalma, çeşitli zehirler ve zehirlenmeler, kanayan tümörler, midenin torsiyonu (mide dönmesi), uyuşturucuya maruz kalma, şok ve travma gibi durumlardır.

Komaya Anında Müdahale Yöntemleri

  • Öncelikle köpeğinizin (tıkanık cisim bulgusu için) solunum yolunu kontrol ederek boğucu bir durum olmadığından emin olun.
  • Köpeğinizin nabzını ve solunumunu kontrol edin.
  • Nefes alış verişi veya kalbi durduysa suni solunum ve / veya CPR yapın.
  • Geç olmadan veteriner hekiminizi arayın ve en yakın kliniğe gidin.

Klinik Teşhisi

Veteriner hekiminiz diyabet gibi sağlık durumlarının varlığı da dahil olmak üzere komanın altında yatan nedeni belirlemek için gerekli testler yapacaktır. Veteriner hekiminiz komanın altında yatan nedeni ararken, hekiminize vereceğiniz bilgiler bu aşamada çok önemlidir. Köpeğiniz hakkında vereceğiniz son durum sağlık bilgileri ile ilgili gelişmeler  teşhis ve tedavinin hızlı ve yararlı olması açısından çok önemlidir.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR