Köpeklerde Kronik Böbrek Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Böbrek kan basıncını, kan şekerini, kan hacmini, pH seviyelerini düzenler ve kırmızı kan hücreleri ve bazı hormonlar üretir. Böbrek yetersizliği o kadar yavaş fark edilir ki, böbrek aylar, hatta yıllar geçtikçe işlevselliğini kaybeder.

Köpeğinize kronik böbrek yetmezliği teşhisi konduysa, bundan sonra ne yapabilirsiniz:

İlaçlar: Kan basıncını düşüren, potasyum düzeylerini yükselten, fosfor düzeylerini düşüren, böbrek fonksiyonunu çalışmaya teşvik eden, kansızlığı tedavi eden, gastrointestinal ülseri tedavi eden ve kusmayı düşüren ilaçların tamamı terapinin bir parçası olabilir.

Diyet: Böbrek fonksiyonunu destekleyen ve böbrek yetmezliğinden kaynaklanan vücuttaki biyokimyasal anormallikleri azaltmak için özel diyetler sıklıkla reçete edilir. Konserve gıda genellikle yüksek su içeriği nedeniyle en iyisidir. Ayrıca, cilt altından ilave sıvılar da verilebilir.

Cerrahi: Nadir durumlarda böbrek nakli gerçekleşir.

Veteriner hekiminizin köpeğinizin kronik böbrek yetmezliği tanısını doğrulaması gerekiyorsa, bir kan kimyası tablosu testi, kan hücresi sayımı testi, idrar tahlili ve kan basıncı testi yaptırmanız gerekebilir.

Köpeğinize kesin olarak kronik böbrek yetmezliği teşhisi konduktan sonra, veteriner hekiminiz, tedaviye başlamak için öncelikle hastaneye kaldırmanın gerekli olup olmadığını belirtecektir.

Kronik böbrek yetmezliği olan köpekler evde yaşamaya hazır olduklarında hastaneden taburcu edilebilirler.

Ev Bakımında Bilmeniz Gerekenler

Bol su içerek konserve yiyecekler ve sulu evde hazırlanmış yiyecekler onun için en iyi beslenmeyi sağlayacaktır. Veteriner hekiminiz böbrek fonksiyonunu arttırmaya ve vücutta yaygın olarak bulunan biyokimyasal anormallikleri önlemeye yardımcı olacak özel bir diyet reçetesi de hazırlayabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR