Köpeklerde Kuduz Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar Neler Yapılmalı

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpek denilince akla gelen ilk hastalıklardan biri kuduzdur ve ülkemizde her ne kadar artık kuduz vakaları oldukça azalmış durumda olsa da bu köpeğinizi kuduzdan korumanıza gerek kalmadığı anlamına gelmez. Kuduz hastalığının etkeni rhabdovirüstür ve köpekler bir kez kuduz virüsüne maruz kaldıktan yani kuduz köpeğin vücuduna girdikten sonra ne yazık ki sonu mutlak ölümdür.

Kuduz genellikle ısırılma sonucu bulaşır

Kuduz enfekte hayvanların salyası ile yani genellikle ısırılma neticesinde bulaşır. Virüs hayvanın vücuduna girdikten sonra kuluçka süresinin ardından hastalık belirtileri görülmeye başlar ve bu kuluçka süresi değişkenlik gösterebilir.

Köpeklere her sene düzenli olarak kuduz aşısı yaptırmak gereklidir!

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi köpek bir kez kuduz olduktan sonra ne yazık ki tedavi etmek ve iyileşmesini sağlamak mümkün değildir ve köpek kuduz nedeni ile oldukça acılı bir şekilde hayatını kaybeder. Köpekleri düzenli olarak veterinere götürerek diğer tüm aşıları ile birlikte kuduz aşısını da yaptırmak hayati önem taşıyan bir konudur.

Kuduz aşısı yasal zorunluluktur

Kuduz aşısı aynı zamanda köpek sahiplerine yüklenmiş yasal bir zorunluluktur. Yani her köpek sahibi köpeğine senede bir kez kuduz aşısı yaptırmakla yükümlüdür. Aksi takdirde yani köpeğinize kudur aşısı yaptırmadığınız takdirde yasal olarak kabahat işlemiş olursunuz. Kısacası hem köpeğinizin sağlığını ve hayatını korumak için hem de yasalar gereği köpeğinize her sene kuduz aşısı yaptırmanız gerekmektedir.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR